MESLEK LİSESİ MEZUNLARINA İSTİHDAM OLANAĞI

MESLEK LİSESİ MEZUNLARINA İSTİHDAM OLANAĞI -DÖRTYOL İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ KARAHAN: -''UMEM PROJESİ KAPSAMINDA BÖLGEMİZDE 8 BİN KİŞİYİ KURSA ALACAĞIZ. BUNLARIN YÜZDE 90'ININ İSTİHDAMINI SAĞLAYACAĞIZ''
MESLEK LİSESİ MEZUNLARINA İSTİHDAM OLANAĞI
Türkiye genelinde yaşama geçirilen ''Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri Projesi'' (UMEM) kurslarına katılan ve başarı gösterecek olan Meslek Lisesi mezunlarının yüzde 90'ının istihdam edileceği bildirildi.
     Dörtyol İlçe Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye genelinde 111 Endüstri Meslek Lisesi'nde eylül ve ekim aylarında başlayacak kursta 1 milyon meslek lisesi mezununun kursa alınmasının hedeflendiğini söyledi.
     Projenin, Milli Eğitim, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile İŞKUR ve Türkiye Odalar Borsalar Birliği'nin (TOBB) ortaklaşa düzenlediğine dikkati çeken Karahan, şöyle devam etti:
     ''Meslek lisesi mezunlarına önemli bir fırsat doğdu. Hatay'da birisi merkezde, diğeri de Payas Endüstri Lisesi'nde eylül ve ekim aylarında başlayacak 21 branşta 8 bin kişiyi kursa almayı hedeflemekteyiz. Kursa girecek gençlerin öncelikle İŞKUR'a başvurmaları gerekmektedir. Kursa katılacak Meslek Lisesi mezunları 5 ay kurs , 5 ay da staj görecekler bu sırada sigortalı olmaları sağlanacak ve günde 15 TL nakdi yardım yapılacak. Ayrıca, yüzde 90'ının da bölgemizde bulunan 40 kadar haddehane ve demir-çelik ve diğer sektörlere istihdamları sağlanacaktır.''
     Karahan, İskenderun, Dörtyol ve Erzin üçgeninde sanayide son yıllarda önemli atılımlar yapıldığı ve yeni büyük tesislerin kurulduğunu, buradaki ara elaman açığının giderileceğini de sözlerine ekledi.
     Payas Endüstri Meslek Lisesi Müdürü Harun Türkmenoğlu da bölge için önemli olan kurs için tüm hazırlıkların tamamlandığını, meslek lisesi mezunlarının bu fırsatı iyi değerlendirmesini istedi.