ÖZBEK PİLAVI, ÖZGÜN TURİZME KAZANDIRILACAK

Rektör Canda: Ovakent’te üretilen el işi ve dokumaların yanı sıra, Özbek Pilavı da turizmde çeşitlilik yaratabilir.

HESOB Başkanı Teksöz: Özbek Pilavı, Marke Kent yolunda ilerleyen ilimize katkıda bulunabilir.

ÖZBEK PİLAVI, ÖZGÜN TURİZME KAZANDIRILACAK

Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. M.Şerefettin Canda ile Hatay Esnaf ve Sanatkârlar Odalar Birliği (HESOB) Başkanı A.Kadir Teksöz, Ovakent Beldesinde incelemelerde bulunarak, Hatay’da sadece Ovakent Beldesinde yapılan Özbek Pilavının Hatay’ın özgün turizmine kazandırılması gerektiğini söylediler.

Ovakent Beldesinin çok değerli el sanatları ve özgün özelliklerinin olduğunu, bu değerlerin ciddi projelerle Hatay ekonomisine katkı verecek şekilde hayata geçirilmesi gerektiğini vurgulayan Rektör Canda ve HESOB Başkanı Teksöz, bu konuda Mustafa Kemal Üniversitesi ve Hatay Esnaf ve Sanatkârlar Odalar Birliği olarak gerekli çalışmaları yapabileceklerini ifade ettiler.

Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. M.Şerefettin Canda, 1982 yılından bu yana Afganistan’dan göç eden, Özbek, Türkmen Türk soylu vatandaşların Ovakent Beldesinde yaşadıklarını, buradaki özgün özelliklerden Hatay’ın ve Antakya’nın yeteri kadar faydalanamadığını söyledi. Özbek Pilavının yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekeceğini söyleyen Rektör Canda, Özbek Pilavı ve Ovakent Beldesinde üretilen el işi ve dokumaların da turizmde çeşitlilik yaratacağını vurguladı.

Yapılacak projelerle Ovakent Beldesinden hem Hatay’ın; hemde Ovakent sakinlerinin yararlanabileceğini belirten Rektör Canda, Mustafa Kemal Üniversitesi kampusüne de yakınlığı dolayısıyla, Ovakent Beldesinin özgün özelliklerinin üniversite öğrencilerine de hitap edebilecek şekilde düzenlemelerin yapılmasında yarar olduğuna değindi.

Hatay Esnaf ve Sanatkârlar Odalar Birliği (HESOB) Başkanı A.Kadir Teksöz ise, Ovakent Beldesinin özgün özelliklerinin, el işinin, dokumasının ve Özbek Pilavının, Marke Kent yolunda ilerleyen ilimize katkıda bulunabileceğine değindi. Ovakent Beldesinin, Özbek, Türkmen ve Afgan kültürünü ön plana çıkartarak, Özbek Pilavıyla, el işi ve dokumasıyla turizme kazandırılmasında yarar gördüğünü söyleyen HESOB Başkanı Teksöz “Hatay’da tüm kurum ve kuruluşlar Hatay’ı aydınlık geleceğe taşımak için el birliği, güç birliği yaptı. Bu yolda özgün özellikleri en üst seviyede olan bölgelerimizden biri olan Ovakent’in de katkıları olmalı; çünkü katkı verebilecek özelliklere sahip ve bu değerleri iyi kullanmalıyız” dedi.

Ovakent Belediye Başkanı Abdulşükür Mert ise, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. M.Şerefettin Canda ile Hatay Esnaf ve Sanatkârlar Odalar Birliği (HESOB) Başkanı A.Kadir Teksöz’e, beldelerindeki eksiklikleri anlattı ve verdikleri destekten dolayı teşekkür etti. Daha sonra köy meydanında pişirilen Özbek Pilavının tadına bakan heyet, pilavı yapan Özbek usta ile bir süre pilavın pişiriliş şeklinde konuştu.
Sınıra askeri araç sevkiyatı devam ediyor

Askeri zırhlı araç konvoyu sınırın sıfır noktasında bulunan Hatay’ın Reyhanlı ilçesine ulaştı.

19 Eyl 2017 18:17
Hatay’da askeri araç sevkiyatı

Hatay’da askeri araç sevkiyatı devam ediyor. Sınır birliklerine gönderilmek üzere Ahmet Tor Kışlası’ndan yola çıkan askeri araçlar Kırıkhan Çevre Yolu’ndan geçerek sınır birliklerine doğru hareket etti.

19 Eyl 2017 17:19
(Düzeltme) TSK’nın sınıra sevkiyatı sürüyor

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye sınır bölgesine askeri araç ve askeri personel taşıyan zırhlı araçların sevkiyatı sürüyor.

19 Eyl 2017 15:23
Hatay’da Gaziler Günü çeşitli etkinliklerle kutlandı

Gaziler Günü, Hatay’da çeşitli etkinliklerle kutlandı.

19 Eyl 2017 14:41
Dörtyol’da gaziler günü kutlandı

Hatay’ın Dörtyol ilçesinde gaziler günü törenle kutlandı.

19 Eyl 2017 11:44
Yüksekten düşen işçi hayatını kaybetti

Hatay’ın Payas ilçesinde faaliyet gösteren İskenderun Demir Çelik A.Ş. (İSDEMİR) fabrikasında yüksekten düşen işçi hayatını kaybetti.

19 Eyl 2017 09:03
Hatay’da Ahilik Haftası çeşitli etkinliklerle kutlandı

Ahilik Haftası, Hatay Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği tarafından düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

18 Eyl 2017 21:12
Sınıra askeri sevkiyat

Suriye sınırına askeri araç ve personel taşıyan zırhlı araçların sevkiyatı sürüyor. Kırklareli’den 27 vagonla yola çıkan çok sayıda askeri araç İskenderun Garı’na ulaştı.

18 Eyl 2017 21:01
Suriye sınırına askeri araç sevkıyatı sürüyor

Suriye sınır bölgesine askeri araç ve askeri personel taşıyan zırhlı araçların sevkıyatı devam ediyor.

18 Eyl 2017 15:16
Balık semt pazarı açılışında balık ekmek izdihamı

Hatay’ın İskenderun ilçesinde belediye tarafından şehir merkezine yaptırılan yeni balık semt pazarı düzenlenen törenle açıldı. Balıkçı esnafı tarafından açılışa özel dağıtılan balık ekmek ikramında izdiham yaşandı.

18 Eyl 2017 14:41
SGK'dan mükelleflere plaket

  Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Hatay İl Müdürlüğü 2011 yılında istihdama katkı sağlayan ve sorumluluklarını yerine getirme konusunda başarılı olan mükelleflere, plaket verdi.

18 Mayıs 2012 00:00
ERZİN E İSOS TERMAL SAĞLIK MERKEZİ

Erzin ilçesinde tarihinin en büyük yatırımı gerçekleşiyor. Jeotermal Enerji Kaynakları Araştırma ve Değerlendirme Vakfı Başkanı Mehmet Ali Doğan başkanlığında Doğan Gurup tarafından bölgemizin girişimci işadamlarının da ortaklığıyla gerçekleştirilecek olan yatırım ile Erzin Sağlık Turizminin başkenti konumuna gelecek.

24 Eyl 2012 00:00
Samandağ'da Evvel Temmuz Festivali başladı.

 Samandağ Evvel Temmuz festivali etkinlikleri kapsamında Samandağ Halkevleri ve Samandağ Kalkındırma Derneği'nin katkılarıyla satranç turnuvası düzenlendi.

10 Temmuz 2012 00:00
Vali Lekesiz Erzin'de incelemelerde bulundu

 Hatay Valisi Lekesiz, Erzin ilçesine bağlı Turunçlu ve Yeşiltepe köylerini ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

10 Temmuz 2012 00:00
Galatasaray'ın milli futbolcusu Zan Hatay'da

 Galatasaraylı milli futbolcu Gökhan Zan, Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş'ı ziyaret etti.

02 Temmuz 2012 00:00
Berber ve kuaförlerin sorunları tartışıldı

 Dörtyol'da berber ve kuaförlük yapan esnafın sorunları ve bu sorunların çözümleri düzenlenen bir toplantıda ele alındı.

11 Temmuz 2012 00:00
Proje ortaklığı hayat ortaklığına dönüştü

 Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından finansal destek sağlanan Comenius Okul Ortaklıkları projelerinden birinde projenin grup liderlerinden Lamia Esen Barlas ve Polonyalı Tomasz Aleksader Wiszenko, okul ortaklığı projesini hayat ortaklığı projesine dönüştürerek evlendi.

14 Ağustos 2012 00:00
Başbakan Yardımcısı Atalay ın Hatay ziyareti

Atalay, Suriyelilerin kaldığı Reyhanlı'daki çadırkentte incelemelerde bulundu -Atalay: ''Türkiye'de bulunduğunuz müddetçe bütün ihtiyaçlarınızı karşılamak için büyük gayret sarfediyoruz''

12 Nisan 2012 00:00
Hatayspor Kulüp Başkanı Çinçin'e ziyaret

- Spor Toto 3. Lig 3. Grup'tan 2 Lig Beyaz Gruba yükselen Hatayspor Kulüp Başkanı Hikmet Çinçin, Kahramanmaraşspor'u 3. Ligden 2. Lig Beyaz Gruba taşıma başarısı gösteren Hataylı Teknik Direktör Bayram Tosyalı'yı makamında kabul etti.

30 Mayıs 2012 00:00
SURİYE'DE TÜRK TIR SÜRÜCÜSÜNÜN ÖLDÜRÜLMESİ

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad yanlıları ile muhalifler arasında çıkan çatışmanın ortasında kalarak ölen tır sürücüsünün baba evinde yas var.

26 Ağustos 2011 00:00