ÖZBEK PİLAVI, ÖZGÜN TURİZME KAZANDIRILACAK

Rektör Canda: Ovakent’te üretilen el işi ve dokumaların yanı sıra, Özbek Pilavı da turizmde çeşitlilik yaratabilir.

HESOB Başkanı Teksöz: Özbek Pilavı, Marke Kent yolunda ilerleyen ilimize katkıda bulunabilir.

ÖZBEK PİLAVI, ÖZGÜN TURİZME KAZANDIRILACAK

Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. M.Şerefettin Canda ile Hatay Esnaf ve Sanatkârlar Odalar Birliği (HESOB) Başkanı A.Kadir Teksöz, Ovakent Beldesinde incelemelerde bulunarak, Hatay’da sadece Ovakent Beldesinde yapılan Özbek Pilavının Hatay’ın özgün turizmine kazandırılması gerektiğini söylediler.

Ovakent Beldesinin çok değerli el sanatları ve özgün özelliklerinin olduğunu, bu değerlerin ciddi projelerle Hatay ekonomisine katkı verecek şekilde hayata geçirilmesi gerektiğini vurgulayan Rektör Canda ve HESOB Başkanı Teksöz, bu konuda Mustafa Kemal Üniversitesi ve Hatay Esnaf ve Sanatkârlar Odalar Birliği olarak gerekli çalışmaları yapabileceklerini ifade ettiler.

Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. M.Şerefettin Canda, 1982 yılından bu yana Afganistan’dan göç eden, Özbek, Türkmen Türk soylu vatandaşların Ovakent Beldesinde yaşadıklarını, buradaki özgün özelliklerden Hatay’ın ve Antakya’nın yeteri kadar faydalanamadığını söyledi. Özbek Pilavının yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekeceğini söyleyen Rektör Canda, Özbek Pilavı ve Ovakent Beldesinde üretilen el işi ve dokumaların da turizmde çeşitlilik yaratacağını vurguladı.

Yapılacak projelerle Ovakent Beldesinden hem Hatay’ın; hemde Ovakent sakinlerinin yararlanabileceğini belirten Rektör Canda, Mustafa Kemal Üniversitesi kampusüne de yakınlığı dolayısıyla, Ovakent Beldesinin özgün özelliklerinin üniversite öğrencilerine de hitap edebilecek şekilde düzenlemelerin yapılmasında yarar olduğuna değindi.

Hatay Esnaf ve Sanatkârlar Odalar Birliği (HESOB) Başkanı A.Kadir Teksöz ise, Ovakent Beldesinin özgün özelliklerinin, el işinin, dokumasının ve Özbek Pilavının, Marke Kent yolunda ilerleyen ilimize katkıda bulunabileceğine değindi. Ovakent Beldesinin, Özbek, Türkmen ve Afgan kültürünü ön plana çıkartarak, Özbek Pilavıyla, el işi ve dokumasıyla turizme kazandırılmasında yarar gördüğünü söyleyen HESOB Başkanı Teksöz “Hatay’da tüm kurum ve kuruluşlar Hatay’ı aydınlık geleceğe taşımak için el birliği, güç birliği yaptı. Bu yolda özgün özellikleri en üst seviyede olan bölgelerimizden biri olan Ovakent’in de katkıları olmalı; çünkü katkı verebilecek özelliklere sahip ve bu değerleri iyi kullanmalıyız” dedi.

Ovakent Belediye Başkanı Abdulşükür Mert ise, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. M.Şerefettin Canda ile Hatay Esnaf ve Sanatkârlar Odalar Birliği (HESOB) Başkanı A.Kadir Teksöz’e, beldelerindeki eksiklikleri anlattı ve verdikleri destekten dolayı teşekkür etti. Daha sonra köy meydanında pişirilen Özbek Pilavının tadına bakan heyet, pilavı yapan Özbek usta ile bir süre pilavın pişiriliş şeklinde konuştu.