Tarihi restorasyonların Şenköy taşından yapılması istendi

Hatay’ın kendi öz değeri olan Şenköy taşının çıkarıldığı AKEMTAŞ Ltd.Şti. işletmelerinde, uçsuz bucaksız rezerviyle Şenköy taşı layık olduğu değeri göremezken; Hatay ve Antakya’nın tarihi dokusuna uymayan ve tarihi yapılarda çirkin görüntüye neden olan taşların Kültür Müdürlüğü tarafından nasıl ve ne şekilde alındığı sorgulanıyor.
Tarihi restorasyonların Şenköy taşından yapılması istendi

Hatay Valiliği ve Antakya Belediyesi tarafından başlatılacak olan ‘Kültürel mirası ayağa kaldırma projesiyle’ Tarihi Antakya evlerini turizme kazandırmayı amaçlarken; Antakya gönüllüleri, bu yapıların geçmişte olduğu gibi Antakya taşından yapılmasını istedi.

Yayladağı yolu üzerinde bulunan ve uçsuz bucaksız rezerviyle Antakya’nın kendi öz taşı olan Şenköy Taşlarının bulunduğu AKEMTAŞ Ltd.Şti’ye ait ocaklar atıl durumda. Bir zamanlar onlarca kişiye istihdam sağlayan ve Antakya’daki birçok yapının restorasyonunda kullanılan Şenköy taşları’nın ünü Hatay sınırlarını bile aşmış. AKEMTAŞ Ltd.Şti sahibi Ali Karataş, Şenköy taşları’nın Antakya’nın dışında, Niğde, Mardin, Amasya, Ankara, gibi ülkenin dört bir yanına gönderdiklerini söyledi. Buna rağmen kendi şehrinde görmediği değerden yakınan Ali Karataş, Antakya’daki restorasyonlarda Şenköy taşının kullanılmasını istedi.
Şenköy taşı yıllardır Antakya evlerinde kullanılmış. Antakya’nın birçok yapısında bu malzeme zamanın teknolojisi ile işlenmiş ve kullanılmış. Şenköy taşını Türkiye’nin her yerine tanıttık; ama maalesef Antakya’mızda gereken ilgiyi ve desteği görmedi. Şuan eski Antakya evlerinin restorasyonu gündemde. O evler ilk yapıldığında Şenköy taşı kullanıldı, bu çalışmalarda farklı taşların kullanılması, tarihi Antakya evlerinin orijinalliğini bozar. Zaten teknik olarak da bu mümkün değil. Teknik analiz raporlarda bu anlamda kullanılacak en kaliteli taş Şenköy taşı’dır. Kendi öz değerimizi değerlendirmeliyiz” diye konuştu.

Antakya Gönüllüleri Kurucu Başkanı ve Onursal Başkanı Tahir Dönmezer de, kendi öz değerlerimize sahip çıkmamız gerektiğini vurguladı.

Dönmezer, “Sokullu Külliyesinin onarımında yerli taşı bir kenara atıp nerden geldiği belli olmayan bir taş kullanıldı. Affan Camii restorasyonuna da Şenköy taşı yerine ahlât taşı kullanıldı. Şenköy ve belen taşı Türkiye’de markalaşmış taşlardır. Tarihi Antakya evlerinin restorasyonunda Şenköy taşının kullanılması gerek” dedi.