ANTAKYA BAL EVİNE KAVUŞTU

ANTAKYA BAL EVİNE KAVUŞTU VE BALIN POZİTİF ETKİLERİ NELERDİR?
ANTAKYA BAL EVİNE KAVUŞTU

     Sahte ürünler sebebiyle ciddi sıkıntılar yaşayan üreticiler yeni bir komsept oluşturarak bal  evleri kuruluyor bu anlamda ise, BALCI BAL EVİ gerçek balın halka  ulaşmasını sağlayacak.
      

      Zara kösedağ bal gerçek bal ve arı ürünlerini birinci elden tüketiciye ulaştırma amacıyla bazı illere bal evi ürünleri sunuyor.Yani, üretici ve tüketici hem birlikte çalışmakta hemde birlikte üretmekte. Sivas’ın zara ilçesinde kurulmuş olan bu atölye Türkiye’de kurulmuş olan 2. büyük bal tesisidir Hemşerilerim bu balı güvenle alabilirsiniz. Bal evinde satılacak balın hangi yöreye ait olduğu ve hangi kovandan çıktığı gibi bilgiler yer alacak. Zara balı artıkKösedağ balı markası ile Antakya’da satılacak evet artık organik ve doğal ballara ulaşılacak firmanın ismi ise BALCI BAL EVİ.

   

    Balcı Bal evi tüketiciye gerçek bal olduğu güvencesini veriyor.” Sizlere bal hakkında bilgilendirelim.Balın kim tarafından ve ne zaman bulunduğu bilinmemekle birlikte arının 30 milyon yıl öncesinde var olduğu bilinmektedir. Bal tarihte birçok toplumda şeker ihtiyacı dışında sağlık, güzellik ve zenginlik kaynağı olarak görülmüştür. Bu günümüze de kısmen yansımakla birlikte balın orta ve üst gelir gurubuna sahip aileler tarafından tüketilebildiği bir gerçektir. 

   Tarihte, arı sembollerinin firavunları temsil ettiği, balın Güneş Tanrısı Ra’nın “dünyadaki göz yaşları” olarak görüldüğü bilinmekte ve yine bir dönem memurların maaşlarının bir kısmının bal ile ödendiği balın değerli bir para birimi olduğu bilinmektedir. Bal başta olmak üzere arı ürünleri yüzyıllardır halk arasında birçok hastalığın tedavi edilmesi amacıyla kulanılagelmiş, balın günümüzde olmasa da tarihte insanların ticari faaliyetlerinde önemli bir yere sahip olduğu bilinmektedir.

      Günümüzde ise sadece vazgeçilmez bir gıda önemli bir besin kaynağı olarak bilinmekte ve tüketilmekte. Son dönemlerde arı ürünleri ile yapılan tedavi amaçlı uygulamalar, bilimsel araştırmaların sonuçlarına dayanarak, apiterapi (arı ürünleri ile yapılan tedavi yöntemi ) adı altında tıp dünyasında da genel kabul görmeye başlamıştır. Uzmanlar balın, yaklaşık 500 hastalığın tedavisinde yardımcı olarak kullanıldığında, etkili olduğunu ifade etmektedirler.  Apiterapi son yıllarda özellikle Çin başta olmak üzere bütün dünyada gelişmeye başlamıştır. Hastalıkları yalnızca arı ürünleriyle tedavi eden klinikler ve apiterapi merkezleri gitgide yaygınlaşmaktadır. Balın, akciğer hastalıklarının iyileştirilmesine, baş dönmesinin giderilmesine, beyin hastalıklarının iyileşmesine, felç ve sinir hastalıklarını gidermede, kalp çarpıntısını gidermede, kanın temizlenmesi gibi bir çok önemli hastalığın tedavisine  yardımcı olduğu gerçeği sadece gıda olarak görülmemesi gerektiğini ortaya koymaktadır. 

    Öte yandan bala sadece gıda gözü ile baksak bile gıdaların içerisinde bal ayrı bir sınıftadır. Gerek içerdiği bileşenler itibari ile gerekse depolama ve raf ömrü açısından bakıldığında bu ayrıcalığı hak etmektedir. Bal  zengin karbonhidrat kaynağıdır ve çok hızlı bir şekilde enerji sağlar. Dinç, zihni açık, mutlu ve enerji yüklü bir gençlik için bal vazgeçilmez bir gıdadır. Çünkü sağlıklı bir yaşam için ‘’zengin gibi kahvaltı, orta halli gibi öğlen yemeği, fakir gibi akşam yemeği’’ yemek gerekir prensibinden yola çıkarsak zengin bir kahvaltının balsız olması düşünülemez.
 

    Bal günlük hayatı da pozitif yönde etkilemektedir. Örneğin uykusuzluk giderici özelliği bulunan balı araç ile uzun yolculuğa çıkanların yemelerinde fayda vardır. Bir diğer özelliği olan sinir yatıştırıcı özelliği. Yoğun iş günlerinde yada tatilden sonra işe başlarken veya ticaretle uğraşanların ödemelerin yoğun olduğu günlerde tükettikleri bal o günün daha rahat geçmesine yardımcı olacaktır. Çam ve kestane balının solunum sistemine olumlu etkisi sebebiyle özellikle nefes darlığı çekenlerin çam ve kestane balı tüketmesi günlük yaşamlarını kolaylaştıracaktır. 

    Ayrıca soğuk algınlığı olanların kekik balı tüketmesi bu rahatsızlığına olumlu etki yaptığı tıpta kabul görmüştür. Bal yüksek karbonhidrat içeriğine sahiptir. Karbonhidrat insanlarda hızlı düşünmeyi sağlar.  Örneğin öğrencilerin özellikle sınav dönemlerinde bal tüketmeleri oldukça önemlidir.  Düzenli bal tüketen öğrencilerin mantık ve zeka sorularını daha hızlı cevapladığı bilinmektedir. Öte yandan bal sadece kahvaltıda tüketilmeyip meyve tatlılarında keklerde pastalarda şeker yerine konarak günün her öğününde tüketilebilme imkanı vardır.  Kısacası bal insanlar için geçmişte olduğu gibi bu gün de vazgeçilmez bir gıda olmuştur..Antakya’lılar sloganınız şu olsun” Doğal ORGANİK BAL ve katkısız bal , sağlıklı hayat …