Bilim Adamı Antakya’da hoşgörünün Kaynağını Arıyor

Hatay’ın kültür mozaiği ABD’li bilim adamına araştırma konusu oldu. ABD’nin Wıchıta State Unıversıty’den Antropolog Dr.Jens Kreinath, Hatay’ı karış karış gezerek insanları dinliyor, Hatay’daki hoş görünün kaynağını bulmaya çalışıyor.
Bilim Adamı Antakya’da hoşgörünün Kaynağını Arıyor

Dr.Jens Kreinath Proje sonunda, Hatay’ın gen haritasını çıkarmayı hedefliyor. Bilim adamının çalışmalarını değerlendiren Antakya Belediye Başkanı Doç Dr Lütfü Savaş, Antakya’da yaşanan hoş görünün anlatılamayacağını ancak yaşanarak bilinebileceğini kaydetti.

Müslümanlar, Hıristiyanlar, Museviler, Aleviler, Suninler, Ortodokslar, Katolikler ve Ermeniler, 3 Semavi din ve 6 mezhebe mensup insanların barış ve hoş görü içinde yaşadığı ender kentlerden biri Hatay. Hatay’ın bu hoşgörüsü ABD’li bilim adamının araştırma konusu oldu.  ABD’nin Wıchıta State Unıversıty’den Antropolog Dr.Jens Kreinath Hatay’ı karış karış gezerek, hoş görünün kaynağını bulmaya çalışıyor.

Dinler ve Kültürler arasındaki farklı diyaloglarla ilgili araştırma yapmak için Antakya’da olduğunu belirten Dr.Jens Kreinath, 3 aylık bir çalışma sonrası insanlar arasındaki farklılıklara rağmen, çok kültürlü yaşamı araştıracağını kaydetti.

Dr.Jens Kreinath,  Hatay’la ilgili ilk izlenimlerini de aktaran Dr. Kreinath, Burada insanlar birlikte yaşıyor. Birlikte bayramlarını kutluyor. Birlikte dua ediyorlar. Bu çok farklı bir şey,  Antakya sokaklarını dolaştım evlerin kapıları devamlı açık insanların güvende yaşadıklarını benimsemeleri dikkatimi çekti” dedi.

Hatay’daki en önemli şeyin açık düşünen insanların olması olduğunu kaydeden Dr.Jens Kreinath “curada sadece sohbet yok; cenazelerde de birlikteler. Kilisede iki cenazeye katıldım. Cenazeye alevi sunini Hıristiyan hep birlikte katıldılar. Hep birlikte üzüldüler. Üzüntüleri birlikte paylaştılar. Bu muhteşem bir şey, birde gençlerin cenazelerinde fotoğrafları oluyor. Avrupa’dan çok farklı, buda Arap kültüründen olsa gerek” diye konuştu. Dünyada farklı kültürlerin bir arada yaşayabileceğini araştırmak ve araştırmalarını dünya ile paylaşmak için burada olduğunu kaydeden Dr.Jens Kreinath, Burada insanlar için din önemli ama en önemli şey insanlar arasındaki saygı ve hoş görü olduğunu kaydetti.

Amerikalı Bilim adamının çalışmalarını değerlendiren Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, Antakya’nın yaşanarak anlaşılabileceğini söyledi.

Antakya’daki hoşgörü ortamından gururla bahseden Başkan Savaş, “burası 8bin500 yıllık tarihe sahip olan bir kent. 3 bin yıldır Musevi’si, Yahudi’si, Hıristiyan’ı Müslüman’ı ve diğer etnik gruptan insanlar birlikte yaşamıştır. Bunun temelinde insanların birbirine saygısı yatmakta. Normal hayatta insanlar birbirinin dini ile ilgilenmez, kardeş görür. Dinlerimizi sorgulayan insanlar değiliz. İnsanlar birbirlerinin inançlarını sadece bayramlarda ve cenazelerde fark eder, onun dışında kimse kimsenin inancı ile ilgilenmez” dedi.

Dünyada medeniyetler ittifakının konuşulduğu ortamda, bu kültürün Antakya’da yüzyıllardır var olduğuna değinen Başkan Savaş, bu kültürün insanların birbirini sevmesi sayması saygı göstermesinden kaynaklandığını kaydetti. Antakya’da ibadethanelerin duvar komşusu olduğuna, değinen Başkan Savaş, bu kültürün Antakya’yı bambaşka bir yere koyduğunu ve bu kültürün anlatılamayacağına ancak yaşanarak görülebileceğine değindi.