ESDER “Esnafımız provokatörlerin maşası olmayacak”

Esnaf ve Sanatkarlar Derneği Hatay Şube Başkanı Fahri Serdar ÖZAL, Dörtyol’da yaşanan olaylarla ilgili bir açıklama yaparak “Çok kritik bir dönemden geçiyoruz. Milletçe kenetlenmeli, ayrılıkçı propagandalara izin vermemeliyiz” dedi.

ESDER “Esnafımız provokatörlerin maşası olmayacak”

“Ticaretin doğasında barış ve güven esastır.  Esnaf da sosyal barışın teminatıdır” diyen Fahri Serdar ÖZAL esnafın mayasında ötekileştirilme, etnik ayrımcılık gibi kötü özellikler bulunmadığını ifade ederek “Sevgi kardeşliğin, barışın, paylaşmanın ve üretimin sembolü olan esnaf ve sanatkarlarımız aynı zamanda birlik ve beraberliğin de sembolüdür. Esnaflık kültürümüze yakışan da budur” dedi.

 

 

 “Kardeşliğimizi bozmaya kimsenin gücü yetmez”

 

Yaşanan olayları şer güçlerinin oynadıkları oyunlar olarak gördüklerini ifade eden Fahri Serdar ÖZAL, “Demokratikleşmede ülkemizin ciddi ilerleme kaydettiği, dünyada da dikkatle takip edilen bir ülke konumuna yükseldiği ve anayasa değişikliği için yapılacak referandumun görüşüldüğü günlerde bu olayların çıkması oldukça üzücü ve düşündürücüdür” dedi.

 

Fahri Serdar ÖZAL, ESDER olarak olayları yakından takip ettiklerini de belirterek “Biz bu oyunu daha önce defalarca gördük. Kahramanmaraş, Çorum ve Sivas olaylarında bu ülke çok ağır bedeller ödedi. Bu olayların kimler tarafından tezgâhlandığı da zamanla ortaya çıktı. Bu kez aynı oyuna gelmeyelim, tuzağa düşemeyelim” şeklinde konuştu.

 

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Türk ve Kürtlerin omuz omuza verdikleri mücadelelerle kurulduğunu hatırlatan Fahri Serdar ÖZAL, Anadolu’nun bir hoşgörü medeniyeti olduğunu da vurguladı. “Biz bu topraklarda bin yıldır Türk- Kürt kardeşçe yaşadık. Sosyal-kültürel ve tarihsel bağlarımız var. Hepsinden önemlisi de din bağımız var. Onun için bu oyunlar tutmayacaktır. Kardeşliğimizi bozmaya kimsenin gücü yetmeyecektir” dedi.

 

 

Fatura hem cebimizi hem yüreğimizi yakacak

 

Esnaf ve Sanatkarlar Derneği Hatay Şube Başkanı Fahri Serdar ÖZAL konuşmasına şöyle devam etti, “Dörtyol’da yaşanan olaylar başka yerlere sıçramamalıdır. Milletimiz provakasyonlara gelmemeli, itidalli davranmalıdır. Aksi halde zararı yine biz göreceğiz. Yine kendi vatandaşlarımızın canı yanacak, esnaf ve sanatkarımız zarara uğrayacak, vergilerimizle alınan devlet malı harap olacak ve fatura hem cebimizi hem yüreğimizi yakacaktır. Bu nedenle Esnaf ve Sanatkarlar Derneği olarak halkımızı sükunete davet ediyoruz”.