Fırnız yaylası’nın yok edilmek isteniliyor

Antakya Çevre Koruma Derneği (AÇKD) yönetim kurulu üyeleri, düzenledikleri basın toplantısında, doğal değerlerimizden biri olan, doğal SİT konumundaki Fırnız Yaylası’nın özel şahıslara kiralanmasının gündemde olduğunu söyledi, bu gelişmenin sakıncalarına dikkat çekti.
Fırnız yaylası’nın yok edilmek isteniliyor

Dernek binasında düzenlenen basın toplantısında, konu ile ilgili basın açıklamasını okuyan AÇKD Başkan Yardımcısı Celal Yahyaoğlu, Amanosların korunması gereken ekosistemlerinden biri olan Fırnız Yaylası’nın yok edilmek istendiğini vurguladı. Alahan köyünden 11 km. uzaklıktaki Fırnız yaylası’nın Amanos dağlarının yayla ve otlak yeri olarak kullanıldığını, yılın 6 ayı su altında, kışında suları donmuş vaziyette olduğunu belirten Yahyaoğlu, burada son günlerde yüzlerce çukur açıldığını, yaylanın doğal yapısının değiştirildiğini söyledi ve şunları dile getirdi: “Öğrendiğimize göre bazı şahıslar tarafından özel ağaçlandırma talepleri doğrultusunda 49 yıllığına Çevre ve Orman Bakanlığından izin alınmış ve yaylanın orman yolunun da genişletme ve onarım çalışmaları başlatılmıştır.

       Duyumlarımız yaylada ceviz ekileceği ve bunun içinde devletten ağaç başına teşvik primi alınacağı şeklindedir. Ama köylülerden ve ziraatçılardan öğrendiğimize göre buradaki taban suyu fazla, aylarca çamur ve balçık olduğu için ceviz verimli olmayacaktır. Ayrıca Mayıs ayından itibaren her yıl yayla ve mera olarak kullanılmaktadır.Amanosların bu yüksek yaylaları bakir kaldıklarında yaban hayvanlarının konakladıkları yerlerdir. Bitki türleri açısından da çok zengin olduğundan Fırnız Yaylası doğal sit alanı olabilecek niteliktedir.Biz Antakya Çevre Koruma Derneği bu özelliklerinden dolayı Fırnız Yaylası’nın özel şahıslara kiralanmasını doğru bulmadığımızı, korunması için gerekli işlemlerin derhal başlatılıp, kiralama işlemlerinin iptalini istediğimizi kamuoyuyla paylaşırız.”

Özkan: "Fırnız Yaylası köyün ve köylünün malı olarak kalmalı"

Alahan Köylüleri adına Antakya Çevre Koruma Derneğinde bir açıklama yapan Dursun Özkan’da şunlara değindi: “Muhtar Yahya Akdağ ve 3. aza Ömer Çakmak Alahan Köyü taşıma kooperatifi Başkanı, Fırnız Yaylasını ihale yoluyla aldıklarını söylüyorlar. Orman işletmeden bana gelen iki evrakta Barış Öztürk ve Yahya Akdağ'ın özel ağaçlandırma olarak müracaat ettiklerini belgelerde gördüm. Bizim Alahan köyü halkı olarak istediğimiz; oranın eskisi gibi köyümüzün yaylası olarak kalmasıdır. Yaz gelince çadırımızı rahatça kurup, hayvanlarımızı otlatmaya çıktığımız yaylamızın köyün ve köylünün malı olarak kalmasını talep ediyoruz. Orada yapılacak olan ağaçlandırma bölgenin doğal yapısına uygun değildir. Korunması gereken bir alanda insan eliyle doğal yapının bozulması, özel mülkiyete devredilmesi, tel örgülerle çevrilip köy halkının kullanımına kapatılması yanlıştır. Köylünün malı köylüde kalmalıdır. Sayın valimizden isteğimiz bu yanlışa dur demesi ve Fırnız Yaylasının köy halkının kullanımında kalmasını sağlamasıdır. Alahan Köylüleri Fırnız'ı kullanmaya devam etmelidir.”