Göktaş: Bu millet, sahipsiz değil

Çevre Ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği (ÇETKODER) Genel Başkanı Mustafa Göktaş, et fiyatları ile oynayanlar hakkında suç duyurusunda bulundu.
Göktaş: Bu millet, sahipsiz değil

Çevre Ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği (ÇETKODER) Genel Başkanı Mustafa Göktaş, üreticiden alınan etin fiyatında büyük miktarda düşüş olmasına rağmen bunun marketlerde ve satış noktalarında tüketiciye bir türlü yansımadığına dikkat çekerek, ET üzerinden haksız kazanç elde edenler hakkında cumhuriyet savcılıklarına suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı.

Çevre Ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği (ÇETKODER) Genel Başkanı Mustafa Göktaş, “Hükümetin Et ithaline yönelik kararı ortada. Ve gelen etler belli. Ne kadar canlı hayvan geldi. Ne oldubitti devletin elinde mevcut… Bunun yanı sıra et üretici birlikleri ile çok sayıda mesleki kuruluş ET üzerindeki kirli oyunu aktarıyor. Bunu duymazdan gelmek, görmezden gelmek kimin işine yarıyor? Bu yapılan yasal bir iş mi? Ve bunun neresi ahlaka ve vicdana uygun? Bunların yasadan korktuğu yok. İşin garibi Allah’tan da korkmuyorlar. Yüzleri kızarmıyor. Ar perdeleri yırtılmış. Arsız ve hırsız olmuşlar. Birilerinin dur demesi gerekiyor” dedi.

Çevre Ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği (ÇETKODER) Genel Başkanı Mustafa Göktaş, “Yapılan ithalat ile et üreticisinde fiyat düştü. Bu kesin ortada. Kesim ücreti düştü. Toptan et fiyatı düştü. Ama bu düşüşler Tüketiciye yansımıyor. Tüketici ET’ i büyük marketlerden, satış noktalarından alıyor. Oralarda bu düşüşler tüketiciye yansımıyor. Bu satış noktaları ve marketlerin faturalarını inceleyen yok mu? Denetleyen yok mu? Maliye, Zabıta, Kolluk kuvveti bu ülkede niye var? Bu tüketicinin sırtından artık herkes inmeli. İnmeyeni indirmeli. Bunun için o yasalar kanunlar adil, eşit, tarafsız uygulanmalı. Tüketicinin hak ve hukukunu koruyacak bir müessese yok mu? Ancak şikâyet mi etmeliyiz. Şikâyet etmeden bu ülkede hiçbir iş yasaya, kanuna, yönetmeliğe uygun yürümeyecek mi? Bu çağdaş ülke olmak? Bu medeni olmak? Bu mu insan haklarına saygılı olmak? Allah aşkına artık tüm kurum ve kuruluşlar görevini görevinin bilinç ve şuuru içinde tam ve eksiksiz yapsın. Vatandaşa bu zulüm niye?” dedi.

Çevre Ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği (ÇETKODER) Genel Başkanı Mustafa Göktaş, “ithale rağmen bu fiyatların tüketiciye bir türlü yansımaması yüzünden bu hususta görevini ihmal eden kötüye kullananlar hakkında ayrıca,  piyasada haksız rekabeti gerçekleştirip haksız kazanç temin edenler hakkında, bu gün itibari ile 81 ilin Cumhuriyet Başsavcılıklarına suç duyurusunda bulunacağız. Bununla ilgili hazırlıklar tamamlandı. Arkadaşlarımız bu işin takipçisi olacaklar. Bunun suçu kimde ise, bu işin arkasında kimler varise yakalanıp hesap sorulmalı. Milletin cebinden ellerini çekmeyi bilmelidirler. Bui millet sahipsiz değil” dedi.