AK PARTİ SEÇİM BEYANNAMESİ

- AK Parti'nin ''Türkiye Hazır Hedef 2023'' başlıklı seçim beyannamesi ''ileri demokrasi, büyük ekonomi, güçlü toplum, yaşanabilir çevre ve marka şehirler, lider ülke'' konulu beş başlıktan ve 150 sayfadan oluşuyor.
AK PARTİ SEÇİM BEYANNAMESİ
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, seçim beyannamesi kitapçığına yazdığı önsözde yolsuzluğa geçit vermeyen, yasaklara tahammül etmeyen, yoksullukla tam bir mücadele sergileyen AK Parti'nin Türkiye'ye ilkler yaşattığını ifade etti.
     Erdoğan, 12 Haziran seçimlerine giderken güçlerini, heyecanlarını, enerjilerini milletten aldıklarını, milletin hayır duaları ile bugün çok daha geniş ufuklara yelken açtıklarını belirterek ''Elinizdeki beyanname gelecek tasavvurumuzun, Türkiye için tahayyül ettiğimiz ufkun, belirlediğimiz hedeflerin bir yol haritasıdır'' dedi.
     Beyannamenin ''İleri Demokrasi'' başlıklı bölümünde yeni anayasaya ilişkin değerledirmeler yer alırken, yeni anayasanın demokratik ve katılımcı yöntemlerle hazırlanacağı belirtildi.
     En aykırı seslerin bile kamusal alanda kendisine yer bulacağı kaydedilen beyannamede, ''TBMM yeni anayasa yapma yetkisine sahiptir. Anayasa'nın 175. maddesinde anayasanın nasıl değişeceği açıkca yazılıdır. Değiştirecek organ da TBMM'dir. Anayasayı değiştiren organ yeni bir anayasa da yapabilir. Dolayısıyla yeni anayasanın parlamentonun yapabilmesinin önünde hiçbir hukuki ve siyasi engel yoktur'' ifadeleri yer aldı.
     Türkiye'de her 100 bin kişiye düşen hakim, savcı sayısının 9 olduğu belirtilen beyannamede bu rakamın ortalama 20 hakim savcıya yükseltileceği kaydedildi.
     Beyannamede güvenlik görevlilerinin sayısının Avrupa Birliği (AB) uygulamalarına paralel olarak 250 kişiye 1 güvenlik görevlisi düşecek şekilde düzenleneceği ifade edildi.
     ''Büyük Ekonomi'' başlıkla bölümde ise KİT'lerde yeni bir yönetim modelinin hayata geçirileceği ifade edilerek, ''KİT'lerde hesap verilebilirliği, şeffaflığı, karar alma süreçlerinde esnekliği ve stratejik yönetim anlayışını esas alan yeni bir düzenleme yapılacağı kaydedildi.
     Para politikasına ilişkin olarak da enflasyon hedeflemesinin temel para politikası rejimi olmaya devam edeceği, enflasyon hedeflerinin Hükümet ve Merkez Bankası tarafından 3 yıllık vadede belirleneceği ve dalgalı döviz kuru rejiminin uygulamasının sürdürüleceği vurgulandı.
     KOBİ'lerin borsalara açılma faaliyetlerinin destekleneceği belirtilen beyannamede ARGE, inovasyon ve endüstriyel uygulama projelerine 1 milyon liraya varan destekler verileceği bildirildi.
     Beyannamede, 2023'te kendi milli tüfeğini, topunu, tankını, helikopterini, uçağını, insansız hava araçlarını, uydularını tasarlayan ve üreten bir Türkiye'nin hedeflendiği vurgulandı.
     2023 yılında yurt dışı müteahhitlik hizmetleri iş hacminin 100 milyar dolara yükseltilmesinin hedeflendiğine dikkat çekilen beyannamede, turizmde 1 milyon yatak sayısının 1,5 milyona, 25 olan marina saysının 65'e çıkartılacağı anlatıldı.
     Beyannamede, ''varış noktası yöntemine'' ağırlık verilerek golf, kış, dağ, termal, yaz, kongre turizmi ve eko turizmin yaygınlaştırılacağı ve turizm kentlerinin oluşturulacağı kaydedildi.
    
     -ENERJİDE 2023 HEDEFLERİ-
    
     Enerjide 2023 hedefleri çerçevesinde Türkiye'de ''enerji borsası'' kurulmasına yönelik çalışmalar yapılacağı belirtilen beyannamede, Mersin-Akkuyu ve Sinop'ta toplam 10 bin MW gücünde 8 adet nükleer reaktör devreye alınacağı ayrıca 5 bin MW gücünde 4 adet reaktörün inşasına başlanacağı kaydedildi.
     Rüzgar enerjisinde kurulu gücün 20 bin MW'a çıkarılacağı bildirilen beyannamede, güneş enerjisinden elektrik üretim alanında Türkiye'nin ilk on ülke arasına girmesinin hedeflendiği anlatıldı. Halen 50 bin MW kurulu gücün 2023 yılında 125 MW'a çıkarılmasının hedeflendiği bildirildi.
     Beyannamede, elektrik dağıtımında kayıp-kaçak oranı yüzde 5'in altına indirileceği, doğalgazda arz güvenliğinin sağlanabilmesi için 2.6 milyar metreküp olan depolama kapasitesinin 5 milyar metreküpe çıkarılacağı ve bu çerçevede başta Tuz Gölü'nde olmak üzere depolama tesisleri yapılacağı kaydedildi.
     ''2023 yılında Türkiye'nin günlük 1 milyon 250 bin varilin üzerinde ham petrol ve 200 milyon metreküp üzerinde doğalgaza ihtiyacı olacaktır'' ifadesinin yer aldığı beyannamede, bor ihracatının 2023 yılında 2,5 milyar dolara çıkartılacağı kaydedildi.
    
     -İSTANBUL'A 6 YENİ HAVAALANI-
    
     Trafik kazalarında can kaybının AB ortalamalarına indirileceği kaydedilen beyannamede, yapılacak yeni havaalanları ile yılda 165 milyon olan havayolu yolcu kapasitesinin 400 milyona çıkarılacağı belirtildi.
     İstanbul'a en az 60 milyon yolcu kapasiteli 1, 30 milyon yolcu kapasiteli 2, 15 milyon yolcu kapasiteli 3 olmak üzere toplam 6 yeni havaalanı yapılacak.
     Sivil hava taşımacılığı filosu 200'ü bölgesel uçak olacak şekilde 750 uçaklı bir filoya ulaştırılacak.
     2019 yılına kadar uzaydaki uydu filosu en az 2 tanesi yerli olmak üzere toplam 7 uyduya yükseltilecek. Yüksek hızlı geniş bant erişim altyapısı yaygınlaştırılacak, abone sayısı 30 milyona ulaştırılacak.
    
     -GÜÇLÜ TOPLUM-
    
     2015 yılında bir aile hekimine düşen kişi sayının 3 bin 200'e, 2019'da 2 bin 550'ye, 2023'te ise 2 bine düşürüleceği ifade edilen beyannamede, yüz binde 16 seviyesindeki hamileliğe bağlı anne ölüm oranının 2015'te yüz binde 10'a, 2023'te yüz binde 6'ya düşürüleceğinin hedeflendiği kaydedildi.
     Beyannamede, bugün binde 10 seviyesinde olan bebek ölüm oranının da 2015'te binde 7, 2019'da binde 6 ve 2023'te de binde 5'in altına indirileceği belirtildi.
     15 yaşın üstünde her yüz kişiden 27'sinin sigara içtiği belirtilen beyannamede, ''Bunu 2015'te yüzde 23'ün, 2019'da yüzde 19'un, 2023'te de yüzde 15'in altına indireceğiz'' denilen beyannamede, her yüz yetişkinin 32'sinin obez olduğu, bu oranın 2015'te 30'a, 2019'da 25'e ve 2023'te 20'nin altına indirileceği anlatıldı.
     Devlet Tiyatrolarına AK Parti iktidarı döneminde 35 yeni sahne kazandırıldığı hatırlatılan beyannamede, özel tiyatrolara verilen desteğin 8,5 yılda dört kat artığına dikkat çekildi.
     Beyannamede, 2015 yılına kadar günlük kazancı 2.15 doların altında, 2019 yılına kadar da 4.3 doların altında olan kimsenin bulunmayacağı kaydedildi.
    
     -YAŞANABİLİR ÇEVRE VE MARKA ŞEHİRLER-
    
     ''Yaşanabilir Çevre ve Marka Şehirler' başlıklı bölümde de orman alanlarının 23.3 milyon hektara ulaştırılması, milli park sayısının 50'ye, tabiat parkı sayısının 55'e, kent ormanı sayısının ise 2 katına çıkarılmasının hedeflendiği belirtildi.
     Yerleşim ve şehircilik açısından uygun olmayan şehirleri yenilemek için 10 yeni şehir kurulacağı belirtilen beyannamede İstanbul'un 20 milyon turisti ağırlayan önemli bir turist merkezi haline gelebilmesi için yatak kapasitesinin 250 bine ulaştırılacağı bildirildi.
     ''Lider Ülke'' başlıklı son bölümde ise AB, Kıbrıs, ABD, Balkanlar, Ortadoğu, Rusya ve Kafkaslar, Ortasya ve Türk Cumhuriyetleri, Afrika, Latin Amerika ile ilişkilere değinildi.
     AB ile ilişkiler kısmında, bazı Avrupa ülkelerinin haksız ve temelsiz muhalefetine rağmen AK Parti'nin AB'ye tam üyelik yolunda gereken adamları atmaya devam edeceği belirtildi.
AK PARTİ SEÇİM BEYANNAMESİ haberi 17 Nisan 2011 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Genel kategorisine Hatay tarafından  57125 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle