BAŞBAKAN ERDOĞAN ANADOLU'DA KADININ GÜÇLENDİRİLMESİ PROGRAMINA KATILDI

 BAŞBAKAN ERDOĞAN, ''MEDENİYETLERİN BULUŞMA NOKTASI ANADOLU'DA KADININ GÜÇLENDİRİLMESİ'' PROGRAMINDA KONUŞTU: -''KİMSEYİ EVİNE KAPATMA NİYETİNDE DEĞİLİZ VE ASLA OLAMAYIZ''

BAŞBAKAN ERDOĞAN ANADOLU'DA KADININ GÜÇLENDİRİLMESİ PROGRAMINA KATILDI
  Erdoğan, Ottoman Otel'de, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla düzenlenen, ''Medeniyetlerin Buluşma Noktası Anadolu'da Kadının Güçlendirilmesi'' programında yaptığı konuşmada, anneler değiştiğinde, ülkenin değişeceğini söyledi.
     ''Anneler değişir, Anadolu değişir, Trakya değişir. Anneler bilinçlenirse, tüm ülke bilinçli hale gelir'' diyen Erdoğan, şunları kaydetti:

 
     ''Eğer anneler okursa, biliniz ki tüm çocukları da okur. Biz kimseyi evine kapatma niyetinde değiliz ve asla olamayız. Annelerin hayatını değiştirmek için gayret ettiğimiz kadar, çalışan kadınların hayatını değiştirmek, kadınları siyasette, ekonomide daha aktif hale getirmek için de mücadele veriyoruz.
     Birileri artık, kadın hakları mücadelesinin kendi tekellerinde olmadığını görmek durumundadır. Birileri, kadınların hak mücadelesine ilişkin kavramların, mücadele yöntemlerinin, söylemlerin kendi tekellerinde olmadığını görmek durumundadır. Haklar konusunda kadınla erkek eşit, tartışılamaz.
     Burası Anadolu... Biz, ithal kavramlarla, ithal mücadele yöntemleriyle, birilerine ait olan kavramlarla, ithal ideolojilerle değil, kendi tarihimizle, kendi tecrübemizle, son derece özgün bir mücadele yürütebiliriz ve yürütüyoruz. Bizim kültürümüzde kadının dışlanması yok. Bizim kültürümüzde kadına ayrımcılık yok. Hele hele bizim kültürümüzde, kadına şiddet asla ve asla yok.''
    

     -HAYME ANA, NENE HATUN...-
    
     Terken Hatunların, Nilüfer Hatunların, Hayme Ana, Bala Hatun, Nene Hatun, Halime Çavuşları anmamanın mümkün olmadığını vurgulayan Erdoğan, ''Onların yetiştiği bir ülke, kadına ayrımcılık uygulayan bir ülke olamaz. 'Töre' adı altında meşrulaştırılmaya çalışılan şiddet, bizim kültürümüzde, bizim medeniyetimizde köklerini de bulamaz, kök de salamaz. Ayrımcılıkla, istismarla, şiddetle sonuna kadar mücadele edeceğiz. Bize düşen, hanım kardeşlerimizi bu mücadelede teşvik etmek. Biz 8 yıldır bunu yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz. 8 yılda önemli mesafe katettik, inşallah, çok daha fazlasını başaracak, Türkiye'yi kadınlar üzerinden dönüştürmeye devam edeceğiz'' dedi.