BAŞBAKAN ERDOĞAN ERBİL HAVALİMANI AÇILIŞ TÖRENİ'NDE KONUŞTU

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''İç huzur yoksa, güvenlik yoksa, adalet mekanizması işlemiyorsa, orada ne ekonomik, ne sosyal kalkınmadan bahsedilemez'' dedi.
BAŞBAKAN ERDOĞAN ERBİL HAVALİMANI AÇILIŞ TÖRENİ'NDE KONUŞTU
Erdoğan, Erbil Uluslararası Havalimanı'nın açılışında yaptığı konuşmada, ekonomik kalkınmanın, demokrasiyle, hak ve özgürlüklerin geliştirilmesiyle, kardeşlikle paralel gitmesini son derece önemsediklerini söyledi.
     ''İç huzur yoksa, güvenlik yoksa, adalet mekanizması işlemiyorsa, orada ne ekonomik, ne sosyal kalkınmadan bahsedilemez'' diyen Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:
     ''Son 8 yılda, Türkiye içinde kardeşliği yücelterek, ekonomiyi büyüttük. Türkiye içinde, dayanışmamızı güçlendirerek, dış politikamızı daha güçlü hale getirdik. Bölgeler arasındaki gelişmişlik farkını azaltmak için, Doğu ve Güneydoğu bölgelerimizde tarihimizin en büyük yatırım seferberliğini başlattık. Milli Birlik ve Kardeşlik Projesiyle ileri demokrasi, daha geniş hak ve özgürlükler noktasında tarihi adımlar attık. Şu anda, Kürt kökenli vatandaşlarımızın yoğun olarak yaşadığı bu bölgelerde, yılların ihmalini ortadan kaldırıyor, inkar politikalarına son veriyor, devlet millet kaynaşmasını daha güçlü hale getiriyoruz.
 

     Unutmayınız değerli kardeşlerim. Güçlü bir Türkiye, güçlü bir Irak demektir, güçlü bir Irak da güçlü bir Türkiye demektir. Bu bölgedeki yatırımlarımız, aslında nasıl bir gönül birliği içinde olduğumuzu gösteriyor. İnşallah daha fazlasını yapacağız, daha güzel günler göreceğiz. Ben bu havalimanının bu güzel terminal binasıyla birlikte yapılan yolların, güçlü altyapılarıyla birlikte, şunu özellikle vurguluyorum, -ki 8 yıllık Başbakanlığımda hep bunu işledim- o da şudur, yol medeniyettir, karayoluyla, deniz yoluyla, hava yoluyla. Su medeniyettir, susuz bir yaşamın hiçbir anlamı yoktur. İşte şimdi Irak, özellikle de şu anda, şu atılan adımlarla bunun bana göre temel taşlarını oluşturuyor. Yapılan Erbil Havalimanı'nın bir kez daha hayırlı olmasını diliyorum. Değerli Dostum Sayın Başkan Barzani'ye, bu muhteşem projenin gerçekleşmesinde emeği geçen başbakanlara ve mimarından, mühendisine, işçisine kadar herkese huzurlarınızda teşekkür ediyor, sizleri sevgiyle, saygıyla selamlıyorum.''
     Konuşmalardan önce Başbakan Erdoğan, Irak'ın kuzeyindeki Bölgesel Yönetimin Başkanı Mesut Barzani, Irak'ın kuzeyindeki Bölgesel Yönetimin Başbakanı Berham Salih, Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile birlikte kurdelayı keserek havaalanının açılışını yaptılar.
     Kurdela kesiminden sonra salona girmek isteyen basın mensupları ile Irak Bölgesel Yönetimin korumaları arasında kısa süreli bir arbede yaşandı. Basın mensupları, korumaların davranışını protesto ederek, salona girmediler.