BAŞBAKAN ERDOĞAN İZBAN AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDI

BAŞBAKAN ERDOĞAN: -''BU PROJE, AÇILIŞINI YAPTIĞIMIZ BU MODERN TREN HATTI ESASEN, HÜKÜMETİMİZİN PARTİZANLIĞA ASLA TEVESSÜL ETMEDİĞİNİN, 81 VİLAYET ARASINDA AYRIM YAPMADIĞININ, 74 MİLYONU BİR VE BERABER OLARAK KUCAKLADIĞININ ADETA BİR ANITI, SOMUT BİR ESERİ OLMUŞTUR'' -''BİZ, SEÇİM SANDIKLARI AÇILIP OYLAR SAYILDIKTAN, SONUÇ ORTAYA ÇIKTIKTAN SONRA ÖNÜMÜZDEKİ OY DAĞILIMLARINI RAFA KALDIRIYOR, 81 VİLAYETİN TAMAMINA EŞİT MESAFEDE DURARAK, HER BİRİNE AYNI ORANDA HİZMET GÖTÜRMEK İÇİN ÇALIŞMALARIMIZA DEVAM EDİYORUZ'' -''ULAŞIMI, MEDENİYETİN OLDUĞU KADAR, DEMOKRASİNİN, İNSANCA YAŞAMIN DA ÖNEMLİ BİR ARACI OLARAK GÖRÜYOR, OTOBANLAR İNŞA EDERKEN DEMOKRASİ OTOBANINI DA GÜÇLENDİRMEK, GENİŞLETMEK, İLERİ STANDARTLARA ULAŞTIRMAK İÇİN GAYRET GÖSTERİYORUZ'

BAŞBAKAN ERDOĞAN İZBAN AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDI
''HİÇBİR ŞEHRİMİZİ KENDİ KADERİNE TERK ETMİYORUZ''-
    
     Erdoğan, Türkiye'nin demiryolu, karayolu, hava ve deniz ulaşımına yapılan yatırımlarla Londra ile Pekin arasında bir merkez haline dönüştüğünü söyledi.
     İzmir Adnan Menderes Havalimanı'nın yapılması ile hava taşımacılığının yüzde 200 arttığını aktaran Erdoğan, hava yolunun artık halk yolu haline dönüştüğünü söyledi. En ücra, en uzak iller, ilçe ve köyler ile Ankara arasındaki mesafenin kısaldığını, devlet-millet kaynaşmasında artık farklı bir sürecin böylece başlamış olduğunu dile getiren Erdoğan, ''Biz, şehirler arası ve uluslararası olduğu kadar, şehir içi ulaşımın da güçlü bir ekonominin, güçlü bir devletin, eğitimli, sağlıklı nesillerin, yani medeniyetin ön şartı olduğuna inandık ve bunun gereğini yerine getiriyoruz. Ulaşımı, medeniyetin olduğu kadar, demokrasinin, insanca yaşamın da önemli bir aracı olarak görüyor, otobanlar inşa ederken demokrasi otobanını da güçlendirmek, genişletmek, ileri standartlara ulaştırmak için gayret gösteriyoruz'' şeklinde konuştu.
     Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü ile İzmir Büyükşehir Belediyesi işbirliği İZBAN'ın, İzmir adına gerçekten önemli bir projenin gerçekleşmesini sağladığını belirten Başbakan Erdoğan, sözlerini, ''Bu proje, bugün açılışını yaptığımız bu modern tren hattı, esasen, Hükümetimizin partizanlığa asla tevessül etmediğinin, birlikte bir şeylerin yapılabileceğini göstermenin en önemli adı olmuştur. 81 vilayet arasında ayrım yapmadığının, 74 milyonu bir ve beraber olarak kucakladığının adeta bir anıtı, somut bir eseri olmuştur'' şeklinde sürdürdü. 
          AK Parti Hükümetinin hizmetlerini anlatan ve bunların 81 ilde devlet millet kaynaşmasını güçlendirdiğini kaydeden Erdoğan, ''Hiçbir şehrimizi kendi kaderine terk etmedik, etmeyeceğiz. Hiçbir şehrimizi yatırımlardan mahrum bırakmıyoruz. Zira, bu ülke hepimizin. 74 milyon biziz, beraberiz, kardeşiz ve öyle yürüyeceğiz. 780 bin kilometrelik vatan toprakları bizim. Batıda ne varsa doğuda o olacak, kuzeyde ne varsa güneyde o olacak. Bunu başarmak zorundayız. Bütün alt yapısıyla üst yapısıyla. Eksiklerimiz var mı? Var. Ama başarıyoruz'' şeklinde konuştu.
     Yeniden ''Büyük Türkiye'' idealine ulaşmak için her alanda büyük düşünmek, yerelden yola çıkarak küreseli yakalamak gerektiğini belirten Erdoğan, kendilerinin bu anlayıştan yola çıktığını söyledi. Erdoğan, şunları kaydetti:
     ''Bu anlayıştan yola çıkarak, Kızılay ile Haiti'ye, Şili'ye, Filistin'e, Endonezya'ya ulaşıyoruz. TİKA ile Moğolistan'a, Bosna'ya, Sudan'a ulaşıyoruz. TOKİ ile Kırım'a, Pakistan'a, barış gücü askerlerimizle Afganistan'a, Lübnan'a, Kosova'ya, barış çağrılarımızla Balkanlar'a, Kafkasya'ya, Ortadoğu'ya ulaşıyoruz. Melbourne'den Toronto'ya kadar dünya sathına yayılmış vatandaşlarımıza, soydaşlarımıza sahip çıkıyor, en son Libya'da olduğu gibi, imdat bekleyen vatandaşlarımızın hızla yardımına koşuyor, dünyaya örnek teşkil edecek, dünyanın takdir ve hayranlığını kazanacak şekilde vatandaşlarımızın, bizden yardım isteyen ülkelerin vatandaşları da dahil elimizi uzattık, onların tahliyesini sağladık. Tarihimizin, kültürümüzün ve medeniyetimizin bize yüklediği sorumlulukla 'insanı yaşat ki devlet yaşasın' diyerek içerde kardeşliği yüceltirken barış, adalet, hukuk, medeniyetler ittifakı diyerek dışarıda bölgesel ve küresel ölçekte hakkı savunuyoruz. Şu anda da Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100'üncü yıl dönümüne, 2023 yılına ilişkin belirlediğimiz büyük hedeflere doğru emin adımlarla ilerliyoruz.''
     Hükümetlerinin, bütün kentlere aynı mesafede durduğunu belirten Erdoğan, her ile hizmet götürmenin hükümet olmanın sorumluluğu olduğunu vurguladı. 
     
     
     -ERDOĞAN VE KILIÇDAROĞLU BİRLİKTE TRENE BİNDİ-
    
     Erdoğan ve törene katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu konuşmaların ardından birlikte banliyö trenin bindi. Makinist odasına geçen iki lider bir süre trenle seyahat etti.
     Başbakan Erdoğan daha sonra Turan durağında trenden indi. Duraktaki vatandaşların sevgi gösterinde bulunmaları üzerine Erdoğan, Başbakanlık otobüsünün üzerine çıkarak vatandaşlara kısa bir selamlama konuşması yaptı.
     İzmir Büyükşehir Belediyesi ile el ele, omuz omuza bir eser ortaya koyduklarını dile getiren Erdoğan, bir süre sonra yeni eserlerin açılışı için, bunun ardından seçim mitingi için tekrar İzmir'e geleceğini söyledi.