CUMHURBAŞKANI GÜL DÜNYA TİYATRO GÜNÜ KUTLAMA MESAJI

 Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bir ülkenin en büyük zenginliği, kültür, sanat ve bilim alanındaki faaliyetleri, ortaya koyduğu ürünler ve sanatçılarına verdiği değer olduğunu bildirdi.
CUMHURBAŞKANI GÜL DÜNYA TİYATRO GÜNÜ KUTLAMA MESAJI
Cumhurbaşkanı Gül, ''Dünya Tiyatro Günü'' dolayısıyla yayımladığı mesajda, Türkiye'nin bugün, her bakımdan itibarı artan ve takdir edilen, sadece ekonomisi, demokrasisi ve dış politikasıyla değil, kültür, sanat ve bilim alanlarındaki faaliyetleriyle de yükselen bir ülke olduğunu belirterek şunları kaydetti:
     ''Kültür ve sanat hayatımızdaki canlılık, özgürlük ortamı ve adını dünyanın dört bir yanında duyuran sanatçılarımız en büyük gururumuzdur. Diğer tüm sanat disiplinleri gibi tiyatro da insanı insanla buluşturan, hoşgörüyü ön planda tutan, insanlar, toplumlar ve kültürler arası barış köprüsü kuran etkili bir iletişim aracıdır.
     Tiyatro, düşünen, sorgulayan, sorunlara ve gelişmelere duyarlı bireyler yetiştirmenin önemli unsurlarından biridir. Toplumun aynası olma işlevi gören tiyatro, insanın kendisini tanımasına, farklılıklara rağmen bireylerin birbirini anlamasına, doğruya, iyiye ve güzele ulaşmasına imkan verir.
     Çocuklarımız ve gençlerimizin tiyatroyla buluşturulması, sanatın eğitim sistemimizin ayrılmaz bir unsuru haline gelmesi, sağlıklı nesiller yetiştirilmesi ve dolayısıyla huzurlu bir toplumsal hayat için büyük önem taşımaktadır.
     Sanatın ve sanatçının her zaman yanında olduğumu, onları desteklediğimi bir kez daha ifade etmek istiyorum.
     Türk tiyatrosunun gelişmesi, toplumun sanat kültürünün ve estetik duyarlılığının artması için çaba gösteren tüm sanatçılarımızı tebrik ediyor, ebediyete intikal eden sanatçılarımızı rahmetle anıyorum.
     Bütün tiyatrocularımızın ve tiyatroya emeği geçenlerin Dünya Tiyatro Günü'nü kutluyor, vatandaşlarıma selam ve sevgilerimi iletiyorum.''