ERDOĞAN, SAMSUNLULAR GECESİNE KATILDI

BAŞBAKAN ERDOĞAN: ''BENİM SAMSUNLU KARDEŞİMİN, SİVASLI, ERZİNCANLI KARDEŞİMİN HIZLI TRENE BİNME HAKKI YOK MU? İŞTE ŞİMDİ BUNUN ADIMLARINI ATIYORUZ'
ERDOĞAN, SAMSUNLULAR GECESİNE KATILDI
 Başbakan Erdoğan, Sinan Erdem Spor Salonundaki ''Büyük Samsun Buluşması''nda yaptığı konuşmada, Samsun'a son olarak, 22 Ağustosta halk oylaması mitingleri çerçevesinde gittiğini ve orada gerçekten muhteşem, coşkulu, samimi bir kalabalık tarafından ağırlandıklarını söyledi.
     12 Eylül halk oylamasında Samsun'un yüzde 67 oranında ''evet'' oyu vererek, miting alanındaki coşkusunu sandığa yansıttığını vurgulayan Erdoğan, hem Samsun'daki hem de İstanbul'daki Samsunlulara, değişime, ileri demokrasiye, hukukun üstünlüğüne ve büyük Türkiye idealine omuz verdikleri için şükranlarını sundu.
     Bu toplantıya Erzincan'dan geldiğini, orada ulaşımdan sağlığa varıncaya kadar çok farklı alanlardaki 81 eserin açılışını aynı anda tek merkezden gerçekleştirdiklerini ifade eden Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
     ''Orada da ifade ettim. Birinci Dünya Savaşı yıllarında Osmanlı askerleri, bizim dedelerimiz, farklı farklı cephelerde savaştılar, vatan topraklarını savundular, ama biz o savaşta çok büyük bir eksikliğin farkına vardık. Dünyada ulaşım imkanları, ulaştırma teknolojisi hızla gelişirken, maalesef Osmanlı son dönemde bu atılımı gerçekleştiremedi. İstanbul'dan Erzincan'a, Erzurum'a sevk edilen asker ve subaylarımız, Haydarpaşa'dan trene biniyor, 3 günde Niğde Ulukışla'ya varıyor, oradan da 900 kilometrelik bir yolu 52 gün boyunca yürüyerek katediyor ve zaman oluyor donuyorlardı.''
     Erdoğan, o dönemde İstanbul'un doğuyla Karadeniz'le bağlantısının gemilerle sağlandığını, ancak gemiler yabancı şirketlerin elinde olduğu için savaş sırasında Samsun'a, Trabzon'a sefer yapılamaz hale geldiğini söyledi.
     Gazi Mustafa Kemal'in 19 Mayısta Samsun'a nasıl çıktığını, hangi şartlar altında Samsun Limanı'na vardığını herkesin büyüklerinden de dinlediğini ve çok iyi bildiğini kaydeden Erdoğan, şöyle devam etti:
     ''Bandırma Vapuru'nun kaptanı Zincirdereli İsmail Hakkı, Samsun'a gitmek için yola çıktıklarını, Kız Kulesi açıklarında vapurun arandığını, düşman zırhlıları arasından geçerek Karadeniz'e ulaştıklarını ifade ediyor. 'Bunlar, hürriyet uğruna ölmeye karar verenleri anlayamazlar' diyor Hakkı Kaptan. 'Biz Anadolu'ya ne silah, ne cephane götürüyoruz. Biz Anadolu'ya ideali ve imanı götürüyoruz. Son hızımız olan 7 mil ile Karadeniz'in amansız dalgaları arasında yuvarlana yuvarlana İnebolu ve Sinop'a uğrayarak, bin türlü müşkülat içerisinde bir gün şafak vakti Samsun'a vardık' diyor, böyle anlatıyor. İşte bizim dedelerimiz bu çileyi çekti sevgili kardeşlerim. Bu ülkenin askeri, Mehmetimiz, bu ülkenin vatandaşı, yol yokluğunun, araç, tren, vapur eksikliğinin çilesini çok acı şekilde tecrübe etti.'' 
          Erdoğan, artık uçakla da Türkiye'nin dört bir yanına gidilebildiğini, kümes gibi terminal binalarının yerini, millete yakışan modern binaların aldığını söyledi.
     Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:
     ''Burası çok önemli, George uçağa rahatlıkla biniyor, hızlı trenle gidebiliyor. Helga da biniyor. Benim Ahmet'im, Mehmet'im, Hasan'ım, Hüseyin'im niye binmesin? Ayşe, Fatma kardeşim niye binmesin? Ulaştırma Bakanımıza dedim ki 'Binali bey, bak bu havayolunu biz halkın yolu yapacağız. Bunu halkın yolu haline getirdiğimiz gün biz vazifemizi yapmış olacağız'. Şu anda benim vatandaşım artık uçağa biniyor. Bu hale geldi. Artık sadece kaymak tabaka değil, orta tabaka da uçağa biniyor, ama daha da iyi olacak. Daha ileri gideceğiz, inşallah bunu da başaracağız.''
     Göreve geldiklerinde dünyada ekonomik büyüklüğü 26. sırada olan Türkiye'nin şu anda 17. sırada bulunduğunu söyleyen Erdoğan, Cumhuriyetin 100. kuruluş yıl dönümünde, yani 2023'te Türkiye'yi dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına sokacaklarını belirtti.
     Erdoğan, ''Soruyorum ey Samsun, bu olur mu? Evet bu olacak. Hiç endişeniz olmasın. Bu ülkede biz birbirimize inanalım, güvenelim, nasıl ki 8 senede 9 basamak çıktıysak, 12 senede 7 basamağı hayli hayli çıkarız'' diye konuştu.
     Bu ülkede yolsuzluklar bittiği için bu aşamaya gelindiğine dikkati çeken Erdoğan, kendilerinden önceki iktidarın IMF'den 30 milyar dolar borç aldığını, kendileri iktidara geldiklerinde 23,5 milyar borç devraldıklarını aktardı.
     Bu borcun ödene ödene 5,5 milyar dolara indiğine işaret eden Erdoğan, ''Bazıları 'Biz sosyal demokratız' diyorlar. Ne olursan ol. Ne yaptın onu söyle?'' dedi.
     Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, iktidara geldiklerinde Merkez Bankasının döviz rezervinin 27,5 milyar dolar olduğunu, şimdi ise bu rakamı 82 milyar dolara yükselttiklerini ve altının buna dahil olmadığını söyledi.
     Göreve geldiklerinde yüzde 30 olan enflasyonun şimdi yüzde 4,2 olduğunu kaydeden Erdoğan, kamu net borç stokunu da yüzde 74'ten yüzde 45'e düşürdüklerini ifade etti.
     Erdoğan, o dönemde devletin borçlandığını, 100 liraya 64 lira faiz verildiğini, şimdi ise 100 liraya 6,8 lira ödediklerini belirtti.
     Artık güvenilen, inanılan bir Türkiye olduğuna işaret eden Erdoğan, 8 yılda küresel sermayeden Türkiye'ye yapılan yatırımın 58 milyar dolar olduğunu, kendilerinden önce Türkiye'ye yapılan yatırımın yılda 1 milyar doları geçmediğini bildirdi.
    
     -''BOLU DAĞI TÜNELİ HEP TARTIŞILIRDI''-
    
     Başbakan Erdoğan, geçmişte Bolu Dağı Tüneli'nin doğalgaz deposu veya patates deposu yapılması tartışmalarının yaşandığını anımsatarak, kendilerinin ise Bolu Dağı Tüneli'ni halkın ulaşımını rahatlatmak için tünel olarak bitireceklerini söylediklerini ve bunu bizzat takip ederek gerçekleştirdiklerini belirtti.
     Göreve geldiğinde Karadeniz sahil yolunun 15 yılda Samsun'dan Sarp'a yüzde 35'inin bitirildiğini kaydeden Erdoğan, orasını dönem sonuna kadar bitirmeye söz verdiklerini ve dönem sonuna kadar sahil yolunun yüzde 95'inin tamamlandığını hatırlattı. 
          Ankara-Samsun arasındaki yolda bir türlü bitmeyen inşaatı bitirdiklerini, şimdi sıranın Samsun-Sinop arasına geldiğini, süratle orasının da bitirileceğini belirten Erdoğan, şu anda Gerede-Mecitözü arasında devam eden inşaatların bulunduğunu, oranın da tamamlanmasıyla İstanbul'u bölünmüş yollarla Samsun'a kesintisiz bağlamış olacaklarını kaydetti.
     Erdoğan, 2002 yılına kadar Samsun'da sadece 120 kilometre bölünmüş yol varken, buna 8 yılda tam 160 kilometre ilave ettiklerini bildirdi.
     Samsun Havaalanının yolcu kapasitesinin yüzde 475 artış sağladığına, bunun Samsunlu vatandaşın da refahının arttığı anlamına geldiğine işaret eden Erdoğan, Samsun Havaalanının 2002'de 171 bin 600 olan yolcu sayısının da 2010'da 957 bin 250'ye yükseldiğini söyledi.
     Samsun Tekkeköy Mendirek ve Tersane Limanı inşaatını bu yıl sonu bitireceklerini ifade eden Erdoğan, sadece ulaştırma boyutuyla değil, başta eğitim, sağlık, adalet ve emniyet olmak üzere her alanda Samsun'a büyük yatırımlar yaptıklarını, Samsun'da tarıma tarihinin en büyük desteklerini sağladıklarını ve Bafra Ovası'nı Türkiye'nin önemli bir tarım merkezi haline getirdiklerini belirtti.
    
     -''ŞU ANDA 2023'Ü KONUŞUYORUZ''-
    
     Başbakan Erdoğan, ''Okullarımızla hastanelerimizle TOKİ konutlarıyla Samsun'u Karadeniz'in yıldız şehri haline getirdik ve Samsun'u bir marka şehre dönüştürüyoruz'' diye konuştu.
     Asla küçük düşünmediklerini kaydeden Erdoğan, ''Biz büyük düşünüyor, büyük hedefler belirliyor, o hedeflere ulaşmak için büyük adımlar atıyoruz. İşte şu anda 2023'ü konuşuyoruz. 12 yıl sonrasının Samsun'unu konuşuyoruz. 12 yıl sonraki, Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıl dönümündeki Türkiye'yi konuşuyoruz ve bunu hep birlikte başaracağız'' dedi.