Ramazan sonrası beslenmeye dikkat

Ramazan sonrası beslenmeye dikkat
Ramazan sonrası beslenmeye dikkat
Ramazan sonrasında yavaşlayan metabolizmanın da etkisiyle bayramda aşırı besin yüklemesi ciddi sağlık sorunlarına da yol açabiliyor.

ANKARA - Yeşim Sert Karaaslan

Uzmanlar, düzensiz ve aşırı beslenmenin aşırı kilo artışının dışında gaz sıkıntısı, hazımsızlık, mide bulantısı, tansiyon yükselmeleri ve baş ağrısına neden olabileceğini belirterek, Ramazan sonrasında az, sık yemek yenilmesi, hamur işi tatlılardan kaçınılması ve bol sıvı alınması gerektiği uyarısında bulunuyor.
Beslenme ve Diyet Uzmanı Banu Topalakçı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ramazan ayı boyunca değişen yemek düzeni ve besin seçiminde oluşan farklılıklar ile oruç tutma sonrasında psikolojik olarak bayramda aşırı yemek yeme eğilimi olabildiğini söyledi.
Oruçla beraber azalan öğün sayısının ve bir defada aşırı yemek yeme ya da yetersiz beslenme durumları sonucunda kişinin metabolizmasında yavaşlama görülebildiğini ifade eden Topalakçı, bu nedenle Ramazan sonrası normal beslenme düzenine geçerken daha dikkatli davranılması ve dengeli beslenilmesi gerektiğini vurguladı.

Ramazan sonrası beslenmeye dikkat haberi 03 Eyl 2011 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Genel kategorisine Hatay tarafından  95620 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle