Şanlıurfa Artık AK Parti'nin

AK Parti yeni büyükşehir olan kentlerde atağa geçti. İlk hedef olan Şanlıurfa artık AK Parti'nin.
Şanlıurfa Artık AK Parti'nin
İlk defa 2011 yılının Mayıs ayında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kahramanmaraş mitinginde nüfusu 750.000 aşan illerin büyükşehir yapılmasına ilişkin kanun tasarısı hazırladıklarını duyurmuştu. 
Daha sonra Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı 2011 yılına ilişkin Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi sonuçları dikkate alınmdı ve 12 Kasım 2012 tarihi itibarıyla Büyükşehir yasa tasarısı, Meclis Genel Kurulu'nda kabul edilerek sayılı kanun olarak yasalaşmıştı. Böylece Büyükşehir Belediyesi sayısı 29'a yükselmişti. Ardından partiler arasında yeni belediyeleri kapma yarışı başladı. İşte bu noktada bugün AK Parti çok önemli bir adım attı. 
Bu yıl yapılacak seçimlerde oy oranları bir önceki seçime göre değişmez ise söz konusu 13 yeni büyükşehir belediyesinden 9'unu AK Parti'nin alacağına kesin gözüyle bakılıyor. Aynı şekilde diğer belediyelerden 3'ü de CHP'nin olacak. İzmir'in yanısıra Aydın, Tekirdağ ve Muğla CHP'nin olacak. Mardin, büyükşehir olunca AK Parti'den BDP'ye geçecek. Yani kısacası 29 büyükşehir belediye başkanlığının 23'ü AK Parti'nin, 4'ü CHP'nin, 2'sini de BDP'nin yönetimine geçecek. Yeni sistemden ise en zararlı çıkan MHP olacak MHP eğer oy oranları değişmezse elindeki 1 büyükşehiri de kaybedecek. Bu tabloda yeni büyükşehir olan illerden biri olan Şanlıurfa ilçelerin katılımı ile birlikte halihazırda AK Parti'ye geçeceğine kesin gözüyle bakılıyordu ancak AK Parti bu işi kesinleştirmek adına önemli bir adım attı ve Ahmet Eşref Fakıbaba'ya AK parti rozeti taktı. Şu an hali hazırda bağımsız belediye başkanı olarak Şanlıurfa'da görev yapan Fakıbaba kenti tümüyle bağımsızdan AK Parti'ye geçirmiş oldu. Yeni büyükşehirlerden önce 16 adet büyükşehir bulunuyordu. Bu 16 büyükşehirin 10 tanesi AK Parti'nin, 3 tanesi CHP'nin 1 tanesi MHP'nin 1 tanesi BDP'nin 1 tanesi de bağımsızdı. AK Parti işte bir adet olan bağımsız Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesini kendi saflarına çekti. 
Şanlıurfa Artık AK Parti'nin haberi 22 Ocak 2013 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Genel kategorisine Hatay tarafından  122700 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle