''2. ANTAKYA MEDENİYETLER BULUŞMASI FİLM FESTİVALİ''

FESTİVAL, DERECEYE GİREN FİLMLERİN YÖNETMENLERİNE ÖDÜLLERİNİN VERİLMESİYLE SONA ERDİ -TÖRENDE, SANATÇI EROL BÜYÜKBURÇ, ERKAN OĞUR VE İSMAİL DEMİRCİOĞLU KONSER VERDİ
''2. ANTAKYA MEDENİYETLER BULUŞMASI FİLM FESTİVALİ''
''2. Antakya Medeniyetler Buluşması Film Festivali'', dereceye giren filmlerin yönetmenlerine ödüllerinin verilmesiyle sona erdi.
     Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Meclis Kültür Sanat Merkezi'nde düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, festivalin dünya çapında bir organizasyon olması için ellerinden gelen gayreti göstereceklerini söyledi.
     Üç semavi dinin barış ve kardeşlik içinde yaşadığı Hatay'da böyle bir festivalin düzenlenmesinin çok anlamlı olduğunu ifade eden Savaş, etkinliğin üçüncüsüne her türlü desteği vermeye hazır olduklarını kaydetti.
     Film Festivali Komite Başkanı Kıvanç Amber de 4 Aralık tarihinden bu yana 16 filmin gösteriminin sunulduğunu belirtti. Bu yıl ikincisini gerçekleştirdikleri festivalin uluslararası boyut kazanması için çalıştıklarını vurgulayan Amber, festival kapsamında 20 kişiye de belgesel film çekimi konusunda teorik ve pratik eğitimler verildiğini anlattı.
     Festivalde, Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü Sinema Dairesi Başkanı Nejat Gökçe, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema Televizyon Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Semir Aslanyürek, Maltepe Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Sinema Televizyon Bölümü öğretim görevlisi Hakan Aytekin ile belgesel film yönetmeni Kerime Şenyücel'den oluşan jüri, birinciliği Catharina Melthaler'in yönettiği ''Köklere Yolculuk'' filmine verdi.
     Semih Dindar'ın yönettiği ''Tolerans'' ikinciliği, Aysun Türkmen'in yönettiği ''Selahaddin'in İstanbul'u'' ise üçüncülüğü elde etti.
     Dereceye giren filmlere ödülleri törenle verildi. Etkinlikte ayrıca belgesel film çekimine katılanlara da belge verildi.
     Daha sonra sanatçı Erol Büyükburç, Erkan Oğur ve Hakkı Değirmencioğlu konser verdi.