''2. ULUSLARARASI ANTAKYA BİENALİ'' BAŞLADI

''2. ULUSLARARASI ANTAKYA BİENALİ'' BAŞLADI -KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI STRATEJİK ARAŞTIRMA DAİRE BAŞKANI DOÇ. DR. ARI: -''DÜNYAYA AÇILAN BİR ANTAKYA'YI SON YILLARDA ÇOK NET BİR ŞEKİLDE GÖZLEMLİYORUZ''
''2. ULUSLARARASI ANTAKYA BİENALİ'' BAŞLADI
HATAY - Kültür ve Turizm Bakanlığı Stratejik Araştırma Daire Başkanı Doç. Dr. Ahmet Arı, dünyaya açılan bir Antakya'yı son yıllarda çok net bir şekilde gözlemlediklerini söyledi.
     Arı, Antakya'da Antim İş Merkezi'nde düzenlenen ''2. Uluslararası Antakya Bienali'' etkinliklerinin açılışında yaptığı konuşmada, kentte böylesi bir organizasyonun gerçekleştirilmesinin anlamlı olduğunu belirtti.
     5 yıl önce marka kentler oluşturmak amacıyla çalışmalara başladıklarını belirten Arı, şöyle konuştu: 


     ''Potansiyeli en güçlü önde gelen illerden biri de Antakya'ydı. 5 yıl öncesinin Antakya'sı ile şimdi arasında çok fark var. Bu tür etkinlikler marka şehir olma yolunda çok büyük önem arzediyor. Dünyaya açılan bir Antakya'yı son yıllarda çok net bir şekilde gözlemliyoruz. Suya atılan küçük bir taşın, pek çok halkayı oluşturduğunu görürsünüz. Bizde hep bunu uygulamaya çalıştık. Öncelikle kendi içinizden bir dinamizm ortaya çıkmalı. Burada yaşayanlar bunun takipçisi olmalı. Merkezden su taşımayla değirmen dönmüyor. Bakanlık olarak biz elimizden gelen katkıyı yapmaya çalışıyoruz. Kurtuluş Caddesi'ndeki restorasyon programı gözle görülür bir hale gelmiş. Ama esas bunun hareketliliğini oluşturacak Antakyalılardır. Bir yer orada yaşayanlarla şereflenir. Bunların artmasını talep ediyorum. Etkinliğin 'Anlayışınız için çok teşekkür ediyorum' sloganı da çok güzel.'' 


     Antakya Akademisi Derneği Başkanı Başkanı Baki Bilgi de, Bienalin Antakya için açıldığını belirterek, ''Bugün Antakya'da 21. asırda dünya sanatında, dünya kültüründe çok eski çağlarda olduğu gibi liderlik yapacak ve zirveye çıkacak. Çağlar boyu olduğu gibi yine kültür ve sanatta 'ben varım, yine birleştiriciyim' mesajını vermiştir. Bienal etkinliklerine doğudan ve batıdan onlarca sanatçı katıldı. Hepsi de katkı vererek, sanatlarını sergiliyor'' diye konuştu.
     Hatay Vali Yardımcısı Akgün Corav da, kentte yapılan bu tür etkinliklerin tanıtımda büyük rol oynadığını ifade ederek, katkı verenlere teşekkür etti.
     Antakya Belediye Başkan Vekili Serdar Güven ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Aysun Çakar da ''2. Uluslararası Antakya Bienali''nin düzenlenmesinden dolayı gururlu ve mutlu olduklarını ifade ettiler. 


     Türkiye, Hollanda, Bulgaristan, Almanya, Lübnan, Filistin, Hırvatistan, Güney Kore ve Kazakistan'dan 40'ın üzerinde sanatçının katılımıyla düzenlenen ''2. Uluslararası Antakya Bienali'' etkinliklerinde, sergi mekanları, Antim İş Merkezi ve Zet Sanat Galerisi'nin yanı sıra, kamusal alanda da birçok eser yer alıyor.
     Bienal kapsamında ayrıca, Antakya'nın farklı mahallelerinde açık hava video gösterimleri düzenleneceği, 20 Kasım'a kadar açık kalacak Bienalin tüm etkinliklerinin ücretsiz olarak izlenebileceği kaydedildi.
     Konuşmaların ardından Anteke Crew ve İlkan Şeker işbirliğiyle Structuur müzik performansı gösterisi yapıldı.