2010 DÜNYA KADINLAR SATRANÇ ŞAMPİYONASI

ANTAKYA BELEDİYE BAŞKANI SAVAŞ, İKİ ÇİNLİ SPORCUNUN FİNAL KARŞILAŞMASININ SEMBOLİK HAMLESİNİ YAPTI -SATRANÇ FEDERASYONU BAŞKANI YAZICI: -''2013 DÜNYA GENÇLER SATRANÇ ŞAMPİYONASI'NIN ANTAKYA'DA YAPILMASI İÇİN BAŞVURUDA BULUNDUK''
2010 DÜNYA KADINLAR SATRANÇ ŞAMPİYONASI
Antakya'da 4 Aralık Cumartesi gününden bu yana devam eden ''2010 Dünya Kadınlar Satranç Şampiyonası''nda, iki Çinli sporcunun final karşılaşmasının sembolik hamlesini Belediye Başkanı Lütfü Savaş yaptı.
     Savaş, 21 aylık görevi sırasında 4 önemli uluslararası etkinliğe sponsorluk yaptıklarını, Dünya Kadınlar Satranç Şampiyonası'nın, olimpiyatların ilk kez yapıldığı için Antakya'da gerçekleşmesinin anlamlı olduğunu, ata sporu güreş ile beyin sporu satranca desteklerinin süreceğini söyledi.
     Uluslararası organizasyonların kentin tanıtımına önemli katkı sağlanacağını ifade eden Savaş, ''Futbolun dışındaki branşlara da önem vererek genç yeteneklere fırsat yaratıyoruz. Dünya kadınlar Satranç Şampiyonası'nın kentimizde yapılması büyük fırsat'' dedi.
     Gençlik ve Spor İl Müdürü Ali Rıza Tütüncüoğlu, Belediye Başkanı Savaş'ın göreve geldiğinden bu yana amatör sporlara büyük önem verdiğini, kentte ilk kez Dünya Şampiyonası'nın yapıldığını kaydetti.
     Satranç Federasyonu Başkanı Nihat Yazıcı, şampiyonaya 31 ülkeden 64 sporcunun katıldığını, 4 Aralık Cumartesi günü, dünyanın taban mozaiği zenginliği konusunda ikinci durumda bulunan Hatay Arkeoloji Müzesi'nde başlayan şampiyonada Çinli Yifan Hou ile Lufei Ruan'ın finale kaldığını ve 4 tur oynayacaklarını belirtti.
     Dünya şampiyonasına sponsorluk yapan Lütfü Savaş'a teşekkür eden Yazıcı, konuşmasını şöyle sürdürdü:
     ''Satranç Federasyonu 10 yıl içinde çok önemli gelişmeler kaydetti. Uluslararası müsabakaları tarihi zenginlikleri olan farklı illerde yapıyoruz. Dünya Kadınlar Satranç Şampiyonası'nı Antakya'da yapmayı uygun bulduk. 64 sporcu 20 gündür kıyasıya birbirlerine üstünlük sağlamak için mücadele ettiler. Finale 2 Çinli kaldı. Biraz sürpriz oldu. Turnuvada 450 bin dolar para ödülü dağıtıldı. Turnuva 1 milyon TL'ye mal oldu. Satranç sayesinde hem Hatay hem de Türkiye'nin tanıtımını gerçekleştirdik. 2013 Dünya Gençler Satranç Turnuvası'nın yeni Antakya'da yapılması için başvurduk. Hedefimiz bu organizasyona da ev sahipliği yapmak olacak.''
     Yazıcı, dünya şampiyonasını 172 ülkeden 1 milyon 250 bin kişinin internet üzerinden izlediğini, Türk sporcular Kübra Öztürk ile Betül Cemre Yıldız'ın iyi müsabakalar çıkardıklarını ancak elendiklerini de sözlerine ekledi.
     Konuşmalardan sonra, Antakya Belediye Başkanı Savaş, iki Çinli'nin karşılaştığı final maçının sembolik hamlesini yaptı.