9. ULUSLARARASI TÜRKÇE OLİMPİYATLARI

   Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, ''9. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları''nın Hatay etabı için Kazakistan, Danimarka, Uganda ve Kolombiya'dan gelen öğrenciler ile öğretmenleri makamında kabul etti.
9. ULUSLARARASI TÜRKÇE OLİMPİYATLARI
Lekesiz, ziyarette yaptığı konuşmada, ''dünya barışı için tanış olmak'' gerektiğini söyledi.
     İnsanlığın evrensel dili olan müzikle sevgiyi ve kardeşliği tesis etmenin çok önemli bir iş olduğunu ifade eden Lekesiz, ''Türkçenin dünya dili olması, ülkemizin tüm dünyaya tanıtılması adına ortaya konmuş çok güzel bir çalışma. Ölmesine rağmen insanların gönlünde taht kurmuş insanlar vardır. Onlardan birisi de Yunus Emre. Yunus Emre'nin şiirlerinde dünya barışı adına 'Gelin tanış olalım' mesajı işte bu durumu işaret ediyor. Dünya barışı adına tanış olalım. Çünkü, sevginin, barışın, kardeşliğin tesisi için ilk önce tanış olmak gerekiyor'' diye konuştu.
 

     Antakya Kültürler Arası Diyalog Derneği (AKADİM) Başkanı İsa Aydın ise 9. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'nın İstanbul ve Ankara'da devam ettiğini, Antakya Belediyesi ev sahipliğinde Hatay etabının da coşkulu bir etkinlikle gerçekleştiğini belirtti.
     Etkinlik için 4 ülkeden toplam 19 kişinin kente geldiğini ifade eden Aydın, Türkçe'nin barış ve sevgi dili haline geldiğini, bu gençlerin ileride birer barış elçisi çalışacağını söyledi.
     Ziyarette öğrenciler kendi ülkelerini temsil eden hediyeleri Vali Lekesiz'e verdiler, Lekesiz de öğrencilere Hatay'a özgü türkülerin yer aldığı birer CD hediye etti.