''AHİLİK HAFTASI'' KUTLAMALARI

''AHİLİK HAFTASI'' KUTLAMALARI -CHP HATAY MİLLETVEKİLİ YAZAR: -''AHİLİK GELENEĞİ GÜNÜMÜZE KADAR, DİN, DİL, IRK, RENK FARKI GÖZETMEKSİZİN GELMİŞTİR''
''AHİLİK HAFTASI'' KUTLAMALARI
CHP Hatay Milletvekili Abdulaziz Yazar, Ahilik geleneğinin günümüze kadar, din, dil, ırk, renk farkı gözetmeden geldiğini bildirdi.
     Yazar, ''Ahilik Haftası'' dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, Ahiliğin, kökleri Anadolu'da olan, temel düşüncesinde insan sevgisinin bulunduğu, herkesi bir kabul eden bir düşünce yapısının teşkilatlanmış ve bir meslek birliğine dönüşmüş hali olduğunu belirtti.
     Zengin ile fakir, üretici ile tüketici, emek ile sermaye arasında dengeli ve iyi ilişkiler kuran, sosyal huzur sağlayan bir teşkilat yapısı ve köklü eğitim sisteminin olduğuna dikkati çeken Yazar, şöyle devam etti:
     ''Ahilik geleneği günümüze kadar, din, dil, ırk, renk farkı gözetmeden gelmiştir. Tüm esnaf ve sanatkarlar Ahilik kültürünü, ruhunu ve terbiyesini daima yaşatmak, çağdaş yorumlarla geleceğe taşımak zorundadır.
     Ahilik kültürünün ve değerlerinin devamı bugün ki esnafımızdır. Yaşanan ekonomik krizler bazı kültürlerde yozlaşmaya neden olsa da esnafın, Ahilik prensiplerinden vazgeçmeyeceğine inancımız tamdır.''