Antakya Medeniyetler Korosu'ndan 14 ülkede 14 konser

 Üç farklı semavi dine mensup 130 kişiden oluşan, seslendirdiği şarkılarla tüm dünyaya barış ve kardeşlik mesajları veren Antakya Medeniyetler Korosu'nun Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne tam üyelik müzakerelerine katkı sağlamak amacıyla hazırlanan ''Türkiye Yüzer Sergisi'' Projesi kapsamında 14 ülkede 14 konser vereceği bildirildi.
Antakya Medeniyetler Korosu'ndan 14 ülkede 14 konser
 Antakya Medeniyetler Korosu Derneği Başkanı Yılmaz Özfırat, Hatay Gazeteciler Cemiyeti'nde (HGC) düzenlediği basın toplantısında, 5 yıl önce Hatay'daki hoşgörü ve barış ortamını tüm dünyaya yaymak amacıyla öğretmen, öğrenci, manifaturacı gibi farklı mesleklerden kişilerin bir araya gelmesiyle kurulan korolarının yurt içinin yanı sıra yurt dışında da çok sayıda konser verdiğini söyledi.
     Kentin tanıtımına da büyük katkı sağlayan korolarının seslendirdiği şarkılarla dinleyenleri büyülediğini ifade eden Özfırat, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne tam üyeliği müzakerelerine katkı sağlamak amacıyla hazırlanan ''Türkiye Yüzer Sergisi'' Projesi kapsamında AB üyesi ülkeleri ziyaret edecek gemide korolarının da yer alacağını kaydetti.

     Proje kapsamında yola çıkacak geminin Türkiye'nin tanıtımını yapacağını vurgulayan Özfırat, şöyle devam etti:
     ''İlki 1926 yılında Atatürk'ün talimatıyla 'Genç Türkiye Cumhuriyeti'ni tanıtmak amacıyla düzenlenen 'Seyr-i Türkiye' yüzer sergisinden 86 yıl sonra, bu defa her alanda büyük gelişmeler kaydetmiş, siyasi ve ekonomik açılardan dünyanın saygın bir ülkesi konumuna gelen 'Modern Türkiye' tanıtılacak. Proje kapsamında, Yunanistan, İtalya, Fransa, İspanya, Portekiz, İngiltere, Belçika, Hollanda, Almanya, Danimarka, Polonya, Letonya, Finlandiya ve İsveç limanlarında Avrupa kamuoyuna ülkemiz adına tanıtım çalışması yapılacak. 22 Ekim-22 Kasım tarihleri arasında 14 Avrupa ülkesinin limanları ziyaret edilecek. Geminin rotasında bulunan bu limanlarda da koromuz, birer konser verecek. 3 semavi dine mensup 130 kişiden oluşan koromuz, proje sayesinde hem ülkemizin tanıtımını yapacak hem de dünyaya barış ve kardeşlik mesajları verecek.''
     Nobel Barış Ödülüne aday gösterilen korolarının önümüzdeki sezonda da Doğu ve Güneydoğu Anadolu illerinde konserler vereceğini belirten Özfırat, buralardaki konserlerde iki Kürtçe parça seslendireceklerini kaydetti.
     Amaçlarının herkese barış ve kardeşlik mesajları vererek, bir arada hoşgörü içerisinde yaşanabileceğini göstermek olduğunu vurgulayan Özfırat, korolarının verdiği konserlerle de sosyal sorumluluk projesi gerçekleştirdiğini söyledi.
     Her konserde, organizasyonu yapan kişiden bir hayır kurumuna ya da engelli bir kişiye tekerlekli sandalye almasıyla ilgili talepte bulunduklarını ifade eden Özfırat, bu proje sayesinde birçok engelliyi araç sahibi yaptıklarını, ayrıca koro üyelerinin kendi aralarında topladıkları paralarla da iki üniversite öğrencisinin eğitimini tamamlamasında maddi destekte bulunduklarını kaydetti.
     Özfırat, korolarının ününün sınırları aştığını önümüzdeki günlerde yurt içinin yanı sıra İsviçre, Yunanistan, İspanya, Portekiz, Fransa, İngiltere, Almanya, Danimarka, Letonya, Rusya, Finlandiya, Belçika'da da çeşitli organizasyonlarda konserler vereceklerini söyledi.