ANTAKYA NIN TARİHİ DOKUSU DEĞİŞİYOR

HATAY VALİSİ LEKESİZ: -''ANTAKYA'NIN TARİHİ DOKUSU YAVAŞ YAVAŞ DEĞİL, HIZLA AYAĞA KALKACAK''

ANTAKYA NIN TARİHİ DOKUSU DEĞİŞİYOR
 Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Antakya'nın tarihi dokusunun yavaş yavaş değil, hızla ayağa kalkacağını belirterek, ''Tarihi binaların etrafındaki kaos durumu ve kargaşaYı ortadan kaldıracağız'' dedi.
     Lekesiz, Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş'la birlikte düzenlediği toplantıda, ''Habib-i Neccar Camisi Meydan Düzenlemesi Projesi'' çalışmalarının tamamlandığını belirtti.
     Projenin Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) aracılığıyla hazırlandığını ifade eden Lekesiz, şöyle konuştu:
     ''Büyük bir emek sonucunda hazırlanan proje tamamlanarak, Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kuruluna gönderilecek, gerekli iznin alınmasının ardından kamulaştırma çalışmaları ve diğer taraftan çevre düzenlemesine Antakya Belediyemiz tarafından başlanacak. Antakya'nın tarihi dokusu yavaş yavaş değil, hızla ayağa kalkacak. Tarihi binaların etrafındaki kaos durumu ve kargaşaları ortadan kaldıracağız. Bunu gölgeleyecek yapılara da izin vermeyeceğiz. Antakya Habib-i Neccar Camisi Meydan düzenlemesi projesinin kamulaştırma işleminin ardından yeşil alan, oturma grupları, süs havuzu ve doğal taşlarla meydan düzenlemesi yapılacak.''
     Lekesiz, bu çalışmayı yaparken, koordineli çalıştıklarını ve Antakya Belediyesi'nin olağan üstü çaba gösterdiğini, en kısa sürede verdikleri emeğin karşılığını alacaklarına inandığını kaydetti.
     Belediye Başkanı Savaş, birlikte çalışarak, Antakya'yı hak ettiği yere getireceklerini belirterek, ''Çok emek sarf ediyoruz. Kentimizin hızlı bir şekilde tarihi dokusunu dönüştürmek, kirlenmiş dokuları restore etmek ve turizme büyük katkı sağlaması için çalışmalar yapıyoruz. Artık Antakya'da 'yapacağız, edeceğiz', faslı bitmiştir. Yapılanların deşifre edilmesi ve kamuoyuyla paylaşılma dönemi başlamıştır'' diye konuştu.
     Bundan sonraki sürecin çok daha hızlı olacağını ifade eden Savaş, ''Önümüzdeki yıl Mart ve Nisan aylarında Antakya'da 8-9 binanın restore edildiğini göreceğinizi umuyorum. Yıl sonuna kadar da 3 yerde restore işlemi başlayacak. Örnek ve Çankaya Sokağın ihale sürecinin tamamlanmasıyla çalışmalar başlayacak. Yakın süreçte Kırk Asırlık Türk Yurdu Caddesindeki evleri de Bursa Belediyesi ile birlikte restore etmek için görüşmelerimiz sürüyor'' dedi.