ANTAKYA TARİHİ KENTLER FLİM FESTİVALİ

 Antakya'nın Geleceğini Kurma Derneği (ANGED) Halkla İlişkiler Müdürü Alev Yılmaz, farklı sosyal gruplar veya toplumlar arası kültürel ilişkilerin geliştirilmesi, dostluğun ve dayanışmanın güçlendirilmesinin ancak kültür etkinlikleri ile mümkün olabileceğini belirtti.
ANTAKYA TARİHİ KENTLER FLİM FESTİVALİ
  Yılmaz, yaptığı yazılı açıklamada, yarın ve 14 Mayıs Cumartesi günü yapılacak olan Antakya 2. Tarihi Kentler Film Festivali'nde belgesel film gösterimlerinin, Antakya Kültür Merkezi'nde, ücretsiz izlenebileceğini ve bu etkinlik ile Antakya'nın kültür ve sanat ile gelişeceğini kaydetti.
 
  
     Toplumsal yaşamda sevgiyi, dostluğu egemen kılmak, bugüne ve geleceğe sahip çıkmak ancak kültür ile mümkün olduğunu kaydeden Yılmaz, şöyle devam etti:
     ''Farklı sosyal gruplar veya toplumlar arası kültürel ilişkilerin geliştirilmesi, dostluğun ve dayanışmanın güçlendirilmesinin ancak kültür etkinlikleri ile mümkündür. Kendimize ve topluma karşı yabancılaşmanın aşıldığı, insanın insanca ve özgürce yaşadığı, sevgi üzerine kurulu bir toplumun değerlerini, kendi yaşamımızda, ilişki ve işleyişimizde yaratıp, içselleştirip bir bütün olarak hayata geçirmek sanıldığı gibi zor değildir. Yeter ki bir yerlerden başlamasını bilelim.
     İnsanın içindeki güzelliklerin ifadesi, yaşama duyulan isteğin, kardeşçe bir yaşam isteminin dile getirilmesidir. Bütün sanatların tek bir amacı vardır; insanın tüm duygularını insani yapmak, İnsanı insanlaştırmak ve özgürleştirmektir.
 
     İnsanlaşma ve özgürleşme mücadelesine kültür sanat etkinlikleri ile katkı sunmak; kentimizin sosyal ve kültürel tanıtımını yapmak; geçmişten bugüne üretilen bu değerleri sahiplenmek ve bizden sonra gelecek nesillere aktarma sorumluluğu ile, Antakya 2. Tarihi Kentler Film Festivali'ni düzenlemekteyiz''
     Yılmaz, Antakya 2. Tarihi Kentler Film Festivali'ne Kültür Bakanlığı, Hatay Valiliği, Antakya Belediyesi, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası, Antakya Ticaret Borsası, Hatay Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği, Antakya Ziraat Odası, Almina Ltd. Şti, Yorum Gazetesi, bazı şirket ve kurumların destek vergini belirtti.