ANTAKYA'DA, ROMANLARIN TANITIMI ETKİNLİĞİ

ANTAKYA'DA, ROMANLARIN TANITIMI ETKİNLİĞİ -ROMAN TOPLULUKLAR İÇİN BÜTÜNLÜKLÜ SOSYAL POLİTİKALAR GELİŞTİRME PROJESİ KOORDİNATÖRÜ GÜMÜŞ: -''YAŞANAN OLUMSUZ TABLOYU DÜZELTMEK İÇİN ADIMLAR ATILMAYA DEVAM EDİLİYOR''
ANTAKYA'DA, ROMANLARIN TANITIMI ETKİNLİĞİ
Roman Topluluklar İçin Bütünlüklü Sosyal Politikalar Geliştirme Projesi Koordinatörü Goncagül Gümüş, Türkiye'de yaşadıkları olumsuzlukların ortadan kaldırılmasına yönelik çalışmaların sürdürüldüğünü bildirdi.
     Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Politika Forumu, Anadolu Kültür ve Edirne Roman Kültürünü Araştırma Geliştirme Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EDROM) tarafından 1 Nisan 2010'da uygulanmaya başlayan ''Roman Topluluklar için Bütünlüklü Sosyal Politikalar Geliştirme Projesi''nin tanıtım toplantısı ve fotoğraf sergisi, Antakya'da Dom Kabilesi Kültürünü Araştırma Geliştirme Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nde yapıldı.
     Proje Koordinatörü Gümüş, Başbakanlık tarafından başlatılan, Roman vatandaşlara yönelik çalışmada istenilen düzeye ulaşıldığını belirterek, şöyle konuştu:
     ''Yaşanan olumsuz tabloyu düzeltmek için adımlar atılmaya devam ediliyor. Projenin genel amacı, Roman topluluklar ile yerel ulusal düzeydeki kamu kurum kuruluşları, sivil toplum kuruluşları, eğitim kurumları arasındaki diyaloğu geliştirmek. Böylece sorunun gündemde olmasını sağlayarak yerel idarelerin, ulusal düzeydeki ilgili tüm yapıların katılımıyla uygulanabilir, bütünlüklü sosyal politika önerilerinin geliştirilmesine katkıda bulunmak amaçlanıyor.
     Bu çerçevede, Antakya'da da saha çalışmaları yürütülmüş, ilgili kamu kurum ve kuruluşları ve yerel yönetimler ile görüşmeler yapılmıştır. Antakya'da Emek ve Saraykent mahallelerinde yaşayan 12-16 yaş grubu çocuklarla fotoğraf atölyesi çalışması gerçekleştirdik.''
     Sosyal Politika Atölyesi proje sorumlusu Başak Ekin Akkan da toplantı çerçevesinde, yerel düzeyde uygulanabilir sosyal politika önerilerinin geliştirilmesine yönelik önerilerin de konuşulacağını ifade etti.
     Dernek Başkanı Başkanı Mustafa Karabulut'un da katıldığı toplantı, daha sonra basına kapalı devam etti.