ANTAKYA'DA YAZARLAR BULUŞMASI

 Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS) Genel Başkanı Mustafa Köz, yazarların toplumlar arasında köprü oluşturduklarını belirtti.
ANTAKYA'DA YAZARLAR BULUŞMASI
 Köz, ''Türkiye-Suriye Yazarlar Buluşması'' etkinliği dolayısıyla TYS Antakya Şubesi ziyaretinde yaptığı konuşmada, ülkeler arasında kültürel işbirliğinin halkların ortak özelliklerinin ortaya çıkarılmasında son derece önemli olduğunu bildirdi.
     Edebiyatın insan vicdanının sesi olduğunu ifade eden Köz, ''Yazarlar toplumlar arasında köprü oluşturuyor. Böylece halklar birbirine yakınlaşıyor'' dedi.
 
 

     Lazkiye Yazarlar Birliği Başkanı Necdet Zreyka ise son 10 yılda iki ülke arasındaki sıcak ilişkilerden dolayı kültürel ve sanatsal faaliyetlerin de ilerlediğini söyledi.
     Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan arasındaki samimi dostluk ve dayanışmanın iki ülke arasında sıcak ilişkilerin kurulmasına neden olduğunu belirten Zreyka, şöyle devam etti:
     ''Biz Türk halkının kültürel, dinsel, tarihsel ve coğrafi olarak öncü kabul ediyoruz. Türk halkının yöneticileri ve halkı her zaman yanımızda oldular ve oluyorlar. Kültürel ve dini açıdan birbirimize bağlıyız. Zaten bizim ilk komşumuz sizlersiniz. Biz isteriz ki bu kültürel ilişkiler devamlı sürsün. İlişkiler devam ederse ortaya yeni ve güzel düşünceler ortaya çıkar.''

     Suriyeli Yazar ve Milletvekili Haldun Kassan da iki ülke arasındaki ilişkiyi iki aile arasındaki ilişkiye benzeterek, ''Türkiye ile aynı düşünce ve kültüre sahibiz. Hükümetler gelip geçicidir, fakat toplumlar kalıcıdır. Zaten en büyük cevher insanı insan kılmaktır'' diye konuştu.
     TYS Antakya Temsilcisi Mehmet Karasu ise iki ülke arasındaki kültürel ve sanatsal faaliyetlerin artarak devam edeceğini belirtti.
 

     Suriyeli kadın yazar Kladis Matar da hürriyetin, özgürlüğün kıymetini bildiklerini söyledi.
     Etkinliğe, TYS Genel Sekreteri Müslüm Çelik, CHP Parti Meclisi üyesi Nihat Matkap ve çok sayıda davetli katıldı.