ANTAKYALI MOZAİK USTASI BOSTANCI:

ANTAKYALI MOZAİK USTASI BOSTANCI: -''GÜNÜMÜZDE SAYIMIZ PARMAKLA GÖSTERECEK KADAR AZALDI. BU SANATIN OKULLARDA MESLEK DERSİ OLARAK VERİLMESİ GEREKİYOR
ANTAKYALI MOZAİK USTASI BOSTANCI:
Antakyalı mozaik ustalarından Ahmet Bostancı, Türkiye'nin, dünyada taban mozaiği konusunda Tunus'tan sonra ikinci konumda olduğunu, ancak usta sayısının azaldığını belirterek, bu sanatın okullarda meslek dersi olarak verilmesi gerektiğini söyledi.
     Ahmet Bostancı (50), AA muhabirine yaptığı açıklamada, hattat ustası olan dedesinden etkilendiğini, eğitim almadan resim, heykel ve mozaik tablolar yaptığını, yaptığı eserlerle çok sayıda ödül aldığını kaydetti.
     Yağlı boya, pastel ve karakalem resim sergisi açtığını, aralarında Valilik hizmet binasındaki Hatay'ın ilk ve tek Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen ile ilk vali Şükrü Sökmensüer'in büstleri de dahil 100'e yakın taş ve bronz heykel yaptığını belirtti.
     Bostancı, mozaiğin merkezi sayılan Antakya'da bu sanat dalını geliştirmek için büyük çaba harcadığını belirterek, şöyle devam etti:
     ''Türkiye, dünyada taban mozaiği konusunda Tunus'tan sonra ikinci konumda. Bu coğrafyada 2 bin yıl önce binlerce mozaik ustası bulunuyordu. Günümüzde sayımız parmakla gösterecek kadar azaldı. Bu sanatın okullarda meslek dersi olarak verilmesi gerekiyor.
     Mozaiğin temel malzemesi olan taş, yöremizde deniz ve dere kenarlarında bolca bulunuyor. Yani malzeme sıkıntımız yok. Bu sanat dalına duyarlı kalınır ve eğitimi verilirse ülkemize döviz de kazandırırız.''