Bir dilek tut..

Hatay'da yaşayan Nusayri Alevilerin ve Hristiyanların da kutsal yer olarak saydığı Samandağ'daki Hıdır turbesine gelen vatandaşlar, türbede bulunan küçük taşları duvara yapıştırarak dualarının kabul olması için dilek tutuyor.
Bir dilek tut..

Samandag’ın deniz kıyısında olan ve yörenin en cok ziyaret edilen inanc merkezlerinden biri olan Asıl adı Hızır Türbesi ama halk arasında Hıdır Türbesi olarak bilinen ve Hiristiyanlara göre Mar Circus (St.Georg) diye bilinir. Alevi’lere göre ise Hz.Hızır`la Hz. Musa`nin bulustuklari mekan.

Her inanctan insanin gelip adak adadigi,dua ettigi yer olmasıyla ünlü olan Hıdır Türbesi, Hz.Hızır ve Mar circus özelikle denizcilerin ve yardima muhtaclarin imdadina yetisen ilahi bir güc oldugu ve kötülüklerin düşmanı olarak kabul edilir.

Hatay'da yaşayan Nusayri Alevileri, inanışlarına göre, her Cuma günü Akdeniz’in sularını taşarak bu türbenin cevresini yıkadığı söylenir.Ayrıca türbede bulunan küçük taşlar, türbe içindeki duvarlara sürtülerek yapışması halinde tutulan dileklerin gerçekleşeceği inanılır.

Antakya'da samandağ'a gelerek çocukları için dileklerde bulunduğunu ifade eden Fatma Güler, "Ben sürekli buraya geliyorum. çoğu dileğim kabul oldu. Duvara yapışan her taşa dilediğim dualarım kabul odlu şimdide yenileri için dua ediyorum" şeklinde konuştu.

Bir dilek tut.. haberi 27 Temmuz 2010 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Kültür Sanat kategorisine Hatay tarafından  31915 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle