BÜYÜKAŞIKLAR BELGESELİ GALASI YAPILDI

Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ), İstanbul Kültür Üniversitesi ve Antakya Belediyesi işbirliğiyle düzenlenen ''Büyükaşıklar Belgeseli'' galasında konuşan Vali Mehmet Celalettin Lekesiz, ''Kültürel değerler bizim hayat kaynağımız'' dedi.
BÜYÜKAŞIKLAR BELGESELİ GALASI YAPILDI
 Vali Lekesiz, Meclis Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen etkinlikte yaptığı konuşmada, derin bir kültürü olmayan devletin, ekonomik bir güce sahip olamayacağını söyledi.
     Büyükaşıklar Belgeseli ile vefa duygusunun topluma ve genç kuşaklara öğretilmesi için önemli bir proje olduğunu belirten Lekesiz, şöyle konuştu:
     ''Bir çok ahlaki değerin kaybolduğunu düşünüyorum. Halbuki kaybedilen her değer yarın karşımıza çıkacaktır. Her zaman eski Antakya evlerini kaybettiğimizi söyleriz. Sadece bu özel evleri değil bu evlerin yanında yardımlaşmayı, dayanışmayı, komşuluğu, mahalle kültürünün yanında bir çok değerin de kaybedildiğini düşünüyorum.''
     Lekesiz, belgeselin Antakyalı ipek böceği yetiştiricisinin, yıllardır yaptığı mesleğini, unutulmaya yüz tutmuş bir el sanatının konusu olduğunu, yüzyıllardır devam eden ipek dokumaya insanların duygularını,sevinçlerini şiirleri şarkıları işlediklerini ifade etti.
                              
     Kültürün gelecek kuşaklara aktarılması adına çalışan herkesin desteklenmesi gerektiğini belirten Lekesiz, ''Kültürel değerlerimiz bizim hayat kaynağımızdır. Büyükaşık ailesi bu önemli değerlerden bir tanesi. Yüzyıllardır tam beş kuşaktır ipek işini yapan bir aile'' diye konuştu.
     Antakya Belediye Başkan Yardımcısı Serdar Güven ise projeye ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını belirterek, belediye olarak kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlerin her zaman yanında olacaklarını kaydetti.
     MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder de kurum olarak son iki yılda kentte unutulmaya yüz tutmuş mesleklerin canlandırılması, işsizliğin önlenmesi ve gençlere meslek kazandırma adına önemli çalışmalar yürüttüğünü belirtti.
                            
     Belgeselin kent ile ilgili üçünü proje olma özelliğini taşıdığını belirten Güder, daha önce kentin dini ve kültürel zenginliğinin tanıtılması, ney kamışı ve şimdi de ipek böcekçiliği ile üç önemli projeye katkıda bulunmaktan dolayı çok memnun olduklarını kaydetti.
     İstanbul Kültür Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Dursun Koçer, üniversitelerin üç önemli görevleri olduğunu kaydederek şunları ifade etti:
     ''Öğrencilere ileri derecede bir eğitim vermek, uluslararası alanda bilimsel çalışmalar yapmak ve son olarak da ülkenin gelişmesine katkıda bulunmak için ürettikleri bilgiyi halka yansıtmak veya götürmek. Bu noktada sosyal sorumluluk projeleri ile bu görevin en iyi şekilde yapılabileceği kanısındayım. Kültürel ve sanatsal faaliyetler gençlerin gelişimi ve sosyalleşmesi açısında çok önemli. Gençlerin daha donanımlı olması kültürel zenginliklerin farkına varmasıyla mümkün.''
 

     Etkinlik belgesel gösterisi ve ödül töreniyle devam etti.
     Lekesiz, belgeselin yönetmeni Nagihan Çakar, MKÜ Rektörü Güder, Kültür Üniversitesi Rektörü Koçer, Belediye Başkan Yardımcısı Güven'e birer plaket ve çiçek verdi.
     Galaya Milli Eğitim Müdürü Cafer Tulmaç, Yahudi Cemaati Vakfı Başkanı Şaul Cenudioğlu, birçok fakülte dekanı, belgesele konu olan Hasan Büyükaşık ve annesi bir çok vatandaş katıldı.