CAM HÜNERLİ ELLERDE HAYAT BULUYOR

-HATAY'DA BAŞLATILAN AB PROJESİ KAPSAMINDA 100 EV KADINI CAM SÜSLEME SANATIYLA MAHARETLERİNİ ORTAYA KOYUYORLAR -HALK EĞİTİM MERKEZİ MÜDÜRÜ KOCAOĞLU: ''KADINLARIN EL BECERİLERİYLE YAPTIĞI ÜRÜNLERİ YURT DIŞINDA TANITACAĞIZ''
CAM HÜNERLİ ELLERDE HAYAT BULUYOR
 Hatay'da, Halk Eğitim Merkezi tarafından başlatılan ''Cam Süsleme Sanatı Kursu'' projesi kapsamında, 100 ev kadını Avrupa Birliği (AB) hibesi sayesinde meslek ediniyor.
     Proje kapsamında 29-59 yaş arasındaki kadınlar, sürahiden bardağa, tepsiden vazoya kadar değişik ürünlere Osmanlı motiflerinden esinlenerek, ürettikleri eserlerle maharetlerini ortaya koyuyor.
     Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ahmet Kocaoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, AB'nin ''Hayat Boyu Öğrenmenin Desteklenmesi Hibe Programı'' kapsamında hazırladıkları ''Cam Süsleme Sanatı Kursu'' projesinin kabul gördüğünü söyledi.
     AB'den 138 bin avro hibe desteği aldıkları projeyle, 29-59 yaş arası 100 ev kadınına beceri kazandırmayı amaçladıklarını vurgulayan Kocaoğlu, şöyle devam etti:
     ''Kadınlara öncelikle teorik bilgi vererek, cam sanatı konusunda bilgiler verdik. Daha sonra bu güne kadar istihdama katılmamış kadınlarımıza, cam süsleme, boyama ve şekil verme konularında pratik bilgiler verdik. Kadınlar, aldıkları teorik eğitimin ardından eski Antakya evlerinde bulunan ahşap ve taş oymalarından ve Osmanlı motiflerinden esinlenerek, cam eşyaları süsleyip altın suyu ile güzel bir eser haline getiriyorlar. Şu an kadınlarımız cama adeta hayat veriyor. Bardak, sürahi, vazo, tepsi gibi cam eşyaları farklı süsleme metotlarıyla güzel bir eser haline getiren kadınlarımız, hünerlerini ortaya koyuyorlar.''
    
     -TEŞHİR SALONU OLUŞTURARAK TURİZME KATKI SAĞLANACAK-
    
     Kursiyerlere 625 saat ders verileceğini ifade eden Ahmet Kocaoğlu, ''Kadınların el becerileriyle yaptığı ürünleri yurt dışında tanıtacağız. Eğitim alan kadınlarımız bu konuda kendi atölyelerini de açabilecek duruma gelecek. Bu sayede ev hanımlarının istihdama kazandırılarak, aile bütçesine katkı sağlamasını hedefliyoruz'' diye konuştu.
     Kocaoğlu, proje kapsamında teşhir salonu oluşturacaklarını ve kente gelen turistlere ev hanımlarının yaptığı güzel çalışmaları sergileyerek, Hatay'ın turizmine de katkı sağlamayı amaçladıklarını söyledi.
     Kursiyerlerden Yüksel Baygın, proje sayesinde evde boş oturmak yerine cama hayat vererek, içindeki yeteneğini ortaya çıkarmaya çalıştığını kaydetti. Kursun ardından burada kazandığı deneyimle kendi iş yerini açmayı planladığını belirten Baygın, ev hanımlarının mutlaka bu tür etkinliklere katılarak kendilerini geliştirmesi gerektiğini söyledi.
     Funda Ulaşır ise hobi olarak başladığı kursun kendisine güzel bir meslek kazandıracağını ve bu sayede aile bütçesine katkı sağlayacağını kaydetti.