Canda: 71. Yıl kutlu olsun

Açıklama Giriniz.
Canda: 71. Yıl kutlu olsun

Prof. Canda mesajında “Bağımsız Hatay Devleti Parlamentosu bundan tam 71 yıl önce Anavatan’a katılma kararı alıp kendi varlığına son vermiş, 23 Temmuz 1939 günü yapılan muhteşem törenlerle Anavatana katılma işlemleri tamamlanmıştır.

Türkiye’ye gönülden bağlı olan Hatay halkı o gün Anavatanıyla kucaklaşmış, böylece Misâk-ı Milli sınırları içinde olan Hatay’ın Anavatanı Türkiye’yle bütünleşmesi gerçekleşmiş, bu mutlu olay ulusal birliğimizi ve dayanışmamızı güçlendiren onurlu bir adım olarak tarihteki yerini almıştır”  dedi.

ÖZGÜR VE ONURLU BASIN HEPİMİZE GEREKLİ

Türk Basınında sansürün kaldırılmasının yıl dönümü ile ilgili olarak da bir açıklama yapan Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Şerefettin Canda; “Özgür ve onurlu basın herkes için gereklidir. Basının saygınlığını korumak görevimiz olmalıdır” dedi.

24 Temmuz 1908 yılında devlet adına sansür uygulayan görevlilerin matbaalara girişinin engellendiği gün, Türk Basın Bayramı olarak, kutlanmaktadır. “Basın ve gazeteciler bayramı” olarak ta kutlanan bugünde değişik etkinlikler yapılıyor.

Rektör Canda, Basın Bayramı nedeniyle yaptığı açıklamada iletişim teknolojilerin gelişmesi, halkın eğitim düzeyinin yükselmesi, basının bilgilendirme görevini önemli kıldığını belirterek “Basınımız sansürün kaldırılmasından bu yana, teknolojik ve insan kaynakları açısından büyük gelişmeler kaydetmiştir. Tüm gelişmeler, basının ana görevi olan, doğru haber/bilgilendirme ilkesinin geriye atılmasına gerekçe olamaz. Ön yargılı, yanlış yönlendirme amaçlı yapılan tüm yayınlar basınızın etik kuralları ve halkımızın sağduyusu içinde boğulacaktır. Bunun en güzel örneği kurtuluş savaşının sürdüğü dönemde ulusal bilinçten yoksul “mütareke basını” ülkedeki gelişmeleri nasıl görmeyip ihanetini sürdürürken boğulduysa, değişik kaynaklardan beslenen, ön yargılı “besleme basın”da gerçekler karşısında yenilecektir.