DÖRTYOL DA İLK KURŞUN MÜZESİ

Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, Dörtyol ilçesinde bulunan ve ''İlk Kurşun Müzesi'' olarak restore edilecek olan binada incelemelerde bulundu.
DÖRTYOL DA İLK KURŞUN MÜZESİ
 Sözen, Dörtyol ilçesinde Belediye tarafından kamulaştırması yapılarak ''İlk Kurşun Müzesi'' olarak restore edilecek olan tarihi binayı ziyaretinde yaptığı konuşmada, Hatay?ın tarihi ve doğal güzelliklere sahip önemli bir kent olduğunu ifade etti.
     İlk Kurşun Müzesi'nin ilçenin tanıtımına önemli katkısı olacağını belirten Sözen, şöyle devam etti:
     ''Belediyemiz Mustafa Kemal Atatürk'ün ilçemize geldiği tarihlerde de istirahate çekildiği ve bugün itibari ile kullanılmayan bu yapıyı kamulaştırmış yerinde bir karar almıştır. Usulüne uygun olarak restore edilecek bu binamız 'İlk Kurşun Müzesi' olarak kullanılacağını öğrendim. Genç nesillere bu bilgilerin aktarılması ve anlatılması bu yapı ile ve içerisindeki müze ile olacaktır. Hizmeti ve emeği geçen belediye ve diğer yetkilileri tebrik ediyorum. ÇEKÜL olarak gerekli tüm desteği vereceğiz. İlk kurşunun Dörtyol'da atıldığını en iyi bu müze tamamlanınca anlaşılacaktır.''
 
     Belediye Başkanı Fadıl Keskin ise İhale sürecinin tamamlandığını yer tesliminden sonra 9 ay gibi bir süre sonra müzenin teslim edileceğini belirtti.
     Vali Mehmet Celalettin Lekesiz de, belediye ve kaymakamlıkça oluşturulacak bir komisyon ile ilçede ''Milli Mücadelede'' görev almış veya yakınlarını bulunan kişiler ile görüşülerek ellerinde bu müzeye koymak için ne gibi emareler varsa bir kayıt altına alınarak müzede sergilenmesi için toplayacaklarını söyledi.
     Vali Lekesiz müzenin açılmasından sonra bölgenin ve Türkiye?nin bir çok bölgesinden ziyaretçilerin gelerek bu müzeyi gezeceklerini umut ettiğini belirterek, ''Dörtyol İlk Kurşun Müzesi'nin Türkiyede sayılı yerlerden biri olacağı inancındayım'' diye konuştu.
     Heyet, daha sonra Payas beldesinde bulunan ve restorasyonu yapılmakta olan tarihi Kervan saray, Payas Kalesi ve Cin kulesi gibi ören yerlerini de gezerek Payas Belediye Başkanı Bekir Altan?dan restorasyon çalışmaları ile ilgili bilgiler aldı.
     Ziyaret sırasında, İlçe Kaymakamı H.Hasan Özyiğit, AK Parti Hatay Millet Vekili H.Bayram Türkoğlu, İl Kültür ve Turizm Müdürü Aysun Çelenk ve diğer yetkililer katıldı.