DÖRTYOL'A İLK KURŞUN MÜZESİ VE SERGİ EVİ

 Milli mücadelede düşmana karşı ilk kurşunun atıldığı Dörtyol ilçesinde ''İlk Kurşun Müzesi''nin açılacağı bildirildi.
DÖRTYOL'A İLK KURŞUN MÜZESİ VE SERGİ EVİ
 Vali Mehmet Celalettin Lekesiz, Özerli Mahallesi'nde müze ve sergi evi olarak düzenlenecek tarihi konağı gezerek, proje hakkında bilgi aldı.
     Milli mücadelenin başlangıç yeri olan ve ilk kurşunu sıkan bu bölgede böyle bir tarihi yapının müzeye dönüştürülmesinin yerinde alınmış bir karar olduğunu ifade eden Lekesiz, Dörtyol Belediyesi'nin yapacağı çalışmaya gereken her türlü desteği vereceklerini kaydetti.

     Müze ve sergi eviyle ilgili projelerin hazır olduğunu, önümüzdeki günlerde ihale yapılacağını vurgulayan Lekesiz, ''İlk kurşunun atıldığı bu bölgede müze açılması çok anlamlı. Müze ve sergi evi Dörtyol'un tanıtımının yanı sıra tarihe ışık tutması konusunda da çok güzel bir yer olacak'' diye konuştu.
     Belediye Başkanı Fadıl Keskin de, belediye binasında bulunan ''İlk Kurşun Müzesi''ni yeni yerine taşıyacaklarını belirtti.
     Tarihi konağın restorasyonunu yaparak burada müzenin yanı sıra yöresel ürünlerin yer aldığı sergi salonu da açacaklarını ifade eden Keskin, projeyle ilgili restorasyon ihalesini önümüzdeki günlerde yapacaklarını kaydetti.