''EKMEĞİNİ İPEKTEN ÇIKAR'' PROJESİ

HATAY VALİSİ LEKESİZ: ''KADINLARIN EKONOMİK, SOSYAL VE TOPLUMSAL HAYAT İÇERİSİNDE DAHA AKTİF OLARAK YER ALMALARI İSABETLİ OLUR''
''EKMEĞİNİ İPEKTEN ÇIKAR'' PROJESİ
 - Hatay'da, Kadın İstihdamının Desteklenmesi Hibe Programı kapsamında, ''Ekmeğini ipekten çıkar'' projesi başlatıldı.
     Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Avrupa Birliği tarafından desteklenen ve Antakya Yıldız Selahattin Mıstıkoğlu Kız Teknik ve Meslek Lisesi tarafından yürütülecek olan projenin başlatılması nedeniyle okul salonunda düzenlenen törendeki konuşmasında, kadın istihdamının önemine dikkati çekti.
     Kadınların ülkenin ve dünyanın şekillenmesinde ve geleceğinde söz sahibi olmasın gerektiğini ifade eden Lekesiz, ''İşsiz kadınlarımıza ipek dokumacılığı konusunda bilgi ve becerilerini artıracak, istihdam sağlayacak olan 'Ekmeğini İpekten Çıkar' projesini önemsiyorum. Projenin 3 ayağı var. Bir tanesi kadınları ekonominin sosyal hayatın içerisine çekmek, ikincisi engellilerin iş hayatında yer alabilmeleri için sosyal sorumluluğu olan bir proje, üçüncüsü de unutulmaya yüz tutmuş ipekçilikle ilgili çalışmayı yeniden canlandırmak'' dedi.
     İl Milli Eğitim Müdürü Cafer Tulmaç ise ''Ekmeğini İpekten Çıkar'' projesiyle iş gücü piyasasında yer almayan kadınların ekonomik hayata dahil olmalarını sağlayacaklarını kaydetti.
     Tulmaç, 2010 yılı içerisinde Hatay'daki okullar tarafından yapılan projelere, Avrupa Birliği (AB) Fonlarından hibe olarak toplam bir milyon 528 bin 984 Avro kaynak sağlandığını belirtti.
     Antakya Yıldız Selahattin Mıstıkoğlu Kız Teknik ve Meslek Lisesi Müdürü Hatice Soydan Sarcan da, Mustafa Kemal Üniversitesi İskenderun Meslek Yüksekokulu, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası, Antakya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği ile Mesleki Eğitim Merkezi'nin ortak olduğu proje için 391 bin 600 Avro hibe aldıklarını belirtti.
     Sarcan, bu projeyle, 18-45 yaş arası 8'i engelli 60 kadına, temel sanat, ipek dokumacılığı, pazarlama, bireysel gelişim, iletişim teknikleri gibi toplam 400 saat eğitim verileceğini kaydetti.