ERZİN 1. ULUSLARARASI NARENCİYE FESTİVALİ'NE DOĞRU -

7-9 OCAK TARİHLERİ ARASINDA DÜZENLENECEK FESTİVAL NEDENİYLE İLÇE MERKEZİ NARENCİYE ÜRÜNLERİ İLE SÜSLENDİ
ERZİN 1. ULUSLARARASI NARENCİYE FESTİVALİ'NE DOĞRU -
 Erzin ilçesinde 7-9 Ocak tarihleri arasında düzenlenecek olan ''1. Uluslararası Narenciye Kültür ve Sanat Festivali'' nedeniyle tüm ilçenin narenciye ürünleriyle süslendiği bildirildi.
     Düzenleme Komitesi Üyesi ve Erzin Yeşilkent Sulama Kooperatifi Başkanı Mustafa Vural, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Erzin de 150 bin dönüm sulanabilir tarım arazisi bulunduğunu, bunun 120 bin dönümün narenciye olduğunu söyledi.
     İlk kez düzenleyecekleri ''Narenciye Festivali'' ile ilçe ekonomisinde önemli bir yeri bulunan narenciyeyi tanıtıp iç pazara ve yurtdışına ihracatını artıracaklarını ifade eden Vural, şöyle devam etti:
     ''Erzin, Türkiye'de narinciye ihtiyacının yüzde 15'ini karşılıyor. Bu denli önemli narenciye bölgesinde çiftçiler ürünlerini yeteri kadar pazarlayamıyor. Bu çözüm olarak Mersin'in yaptığı gibi festival düzenleme kararı aldık. Tüm ilçedeki esnaf işyerlerini narenciye ürünleriyle süsledi. Böylece, ilçeye doğalgaz kombine çevrim santrali kurmak isteyenlere narenciye festivaliyle cevap vereceğiz.''
     Vural, Kaymakam İskender Yönden ve Belediye Başkanı Kasım Şimşek'ten önemli katkı gördüklerini, 3 gün sürecek etkinliğin ilk günü gerçekleştirilecek olan 'Festival Yürüyüşüne' yabancı konukların yanı sıra Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in de katılacağını sözlerine ekledi.