ERZİN'DE ULUSLARARASI NARENCİYE KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ

YAĞIŞ NEDENİYLE ''FESTİVAL YÜRÜYÜŞÜ'' İPTAL EDİLDİ -HATAY VALİSİ LEKESİZ: ''TÜRKİYE'NİN NARENCİYE İHTİYACININ YÜZDE 45'İNİ HATAY, YÜZDE 13'ÜNÜ DE ERZİN KARŞILIYOR'' -''ERZİN, NARENCİYE VE ZEYTİNİYLE HEM İLÇENİN HEM DE ÜLKENİN TANITIMINA VE EKONOMİSİNE KATKI SAĞLAYACAK''
ERZİN'DE ULUSLARARASI NARENCİYE KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ
 Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Türkiye'nin narenciye ihtiyacının yüzde 45'ini Hatay, yüzde 13'ünü de Erzin'in karşıladığını söyledi.
     Hatay'ın Erzin ilçesinde düzenlenen ''1. Uluslararası Erzin Narenciye Kültür ve Sanat Festivali'' başladı. Aşırı yağış nedeniyle sabah yapılması planlanan ''Festival Yürüyüşü'' iptal edildi.
     Vali Lekesiz, Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törende, saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı'nın okunması ve halk dansları topluluklarının gösterilerinin ardından yaptığı konuşmada, ''Hatay'ın narenciye ambarı'' durumunda bulunduğunu bildirdi.
     Hatay'ın yaş sebze ve meyvecilik sektöründe önemli bir konumu olduğunu belirten Lekesiz, şöyle devam etti:
     ''Türkiye'nin narenciye ihtiyacının yüzde 45'ni Hatay, yüzde 13'ünü de Erzin karşılamaktadır. Erzin'in büyük bölümü narenciye ile ilgileniyor. Üreticilerin emeklerinin karşılığını almaları için hükümetler tarafından gerekli tarımsal destekler de sağlanıyor.
     Festivalle hem ilçe tanınacak hem de narenciye hak ettiği konuma kavuşacak. Önümüzdeki yıllar bu festivalin meyvelerinin alınacağına inanıyorum. Sürekli artan narenciye üretimi ve paketleme tesisleriyle Erzin narenciyesi, Avrupa ve diğer ülkelerde raflarda yerine almaya başlamıştır. Erzin, narenciye ve zeytiniyle hem ilçenin hem de ülkenin tanıtımına ve ekonomisin önemli katkı sağlayacaktır. Başta Rusya olmak üzere, Balkan ve Ortadoğu ülkelerine önemli oranda narenciye ihracatı yapılacağına inanıyorum.''
     Kaymakam İskender Yönden de narenciyenin hak ettiği yerde bulunmadığını, festival sayesinde ilçenin ve ürünün tanıtılacağını belirterek, sponsor kuruluşlara teşekkür etti.
     Belediye Başkanı Kasım Şimşek ise yöre halkının narenciye sayesinde geçimini sağladığını belirterek, şunları kaydetti:
     ''İlçemizde 132 bin dönüm tarım arazisi bulunuyor. Bunun 100 bin dönümü narenciye bahçesidir. Geçen yıl 350 bin ton ürün hasat edildi. Bunun yüzde 80'i iç piyasada tüketildi, yüzde 20'si de yurtdışına gönderildi. Hedefimiz ürettiğimiz tüm narenciye ürünlerini iyi değerlendirerek ihracattaki payı artırmaktır.
     Festivali ilk kez düzenledik. Önümüzdeki yıllar deneyim kazanarak festivali daha geniş ve kapsamlı gerçekleştireceğiz. Etkinliğe katkı sağlayan siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarına ve işadamlarına teşekkür ederiz.''
     Konuşmalardan sonra, etkinliğe katılan Azerbaycan Dışişleri Bakan Yardımcısı Valeh Hacıyev, Vali lekesiz ile Belediye Başkanı Şimşek'e yöresel giysiler armağan etti. Hacıyev, iki ülke arasındaki köprünün narenciye sayesinde pekişeceğini söyledi.
     3 gün sürecek etkinliğe, AK Parti Hatay Milletvekili Mustafa Öztürk, Dörtyol Kaymakamı Hasan Özyiğit, İl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, İl Jandarma Alay Komutanı Jandarma Albay Vedat Çolak, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder ile davetli ve üreticilerle vatandaş katıldı.
     Bu arada, tören alanına vatandaşın ve konukların yağıştan etkilenmemesi için belediye tarafından çadırlar kuruldu, yağmurluk dağıtıldı.