GÜL, ANTAKYA ORTODOKS KİLİSESİ İLE ARKEOLOJİ MÜZESİNİ ZİYARET ETTİ

Burcu Bilgin - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Antakya Ortodoks Kilisesi'ni ziyaret etti.
     Cumhurbaşkanı Gül, eşi Hayrunnisa Gül ile birlikte geldiği kilisede çiçeklerle karşılandı. 
GÜL, ANTAKYA ORTODOKS KİLİSESİ İLE ARKEOLOJİ MÜZESİNİ ZİYARET ETTİ
Cumhurbaşkanı Gül'ün gelişi sırasında kilisede çan çalınırken, küçük çocuklar üzerlerinde cemaatin dini giysileriyle Gül'ü selamladı. Kiliseye gelişinde Cumhurbaşkanı Gül'ün başından gül yaprakları döküldü ve burada çocuklar ellerinde bulunan Türk bayraklarından birini Gül'e takdim etti. Gül de Türk bayrağını sallayarak, çocuklara karşılık verdi.
     Cumhurbaşkanı Gül, burada yaptığı konuşmada, Hatay'da 3 dinin mensuplarının bir arada dostluk ve kardeşlik içinde yaşadığına işaret ederek, bu kardeşliğin devam edeceğini, bunun için herkesin el birliğiyle çalışacağını söyledi. Herkesin inançlarını, dininin gereklerini en iyi şekilde yaşadığını ifade eden Gül, ''Atalarımız hoşgörü, tolerans içinde kardeşçe yaşadılar. Cami, kilise, sinagog hepsinin bir meydanda olduğu il sayısı azdır. Bu Türkiye için en büyük zenginliktir'' dedi.
     Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra kiliseyi ziyaret etti. Kilisenin ardından Arkeoloji Müzesi'ne geçen Gül, burada da incelemelerde bulunarak, eserlerle ilgili müze yetkililerinden bilgi aldı.