HATAY A ÖZGÜ RAMAZAN HELVASI YOK SATIYOR

- Çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapması nedeniyle tarihi güzellikleri bünyesinde bulunduran Hatay, mezelerinden yemeklerine, tatlılarından belli günlerde yapılan değişik lezzetleriyle de adından söz ettiriyor.
HATAY A ÖZGÜ RAMAZAN HELVASI YOK SATIYOR
AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Tescilli Antakya künefesi, kabak tatlısı ve taş kadayıf gibi kente özgü yöresel tatlıları bulunan Hatay, sadece ramazanda yapılan, susam, tahin ve şekerin karışımıyla elde edilen ''Ramazan Helvası''yla da sofraları süslüyor.
     Ramazanın gelmesiyle birlikte Uzun Çarşı içerisinde küçük dükkanlarda yapılan mis kokulu ''Ramazan Helvası'' da tezgahlardaki yerini aldı. Çıtırlığı, lezzeti ve kokusuyla her damak tadına hitap eden helva adeta ''yok'' satıyor.
     Kentteki vatandaşların yanı sıra, Hatay'a gelen yerli ve yabancı turistlerin de beğenisini toplayan ''Ramazan Helvası'' imalatçısının yanı sıra lezzetiyle de müşterisinin yüzünü güldürüyor.
 

     Tarihi Uzun Çarşı'da küçük bir dükkanda 67 yıldır helva yapıp satan işletmeci Selahattin Semercioğlu (77), AA muhabirine yaptığı açıklamada, ''Ramazan Helvası''nın sadece ramazana özel olarak imal ettiklerini belirtti.
     Hatay'a özgü olan helvanın yapımını dedesi ve babasından öğrendiğini ifade eden Semercioğlu, ''Öncelikle bir baharat olan çöven kökü ile susum, şeker ve tahini bir kapta özenle karıştırıyoruz. Daha sonra bunu kısık ateşte pişirerek şekil vermek için makineden geçirerek çıtır çıtır olan ve güzel bir kokuya sahip helvamızı elde ediyoruz. Günde ortalama 100 kilo helva yapıyoruz. Kent halkının yanı sıra Hatay'ın tarihi güzelliklerini görmek için gelenler de helvamızdan almadan geçmiyor'' diye konuştu.
     Yaklaşık 1 asırdır ''Ramazan Helvası'' yaptığını vurgulayan Semercioğlu, dedelerinden öğrendiği bu mesleği çocuklarına da öğrettiğini kaydetti.
     Hatay sokaklarını mis kokuya bürüyen Ramazan helvasının kilosu 12 liradan satışa sunuluyor.