HATAY DA ANTİK CAM EVİ AÇILDI

Vali Mehmet Celalettin Lekesiz, kentte turistlerin daha fazla konaklamasını sağlayacak imkanların oluşturulması gerektiğini belirtti.
HATAY DA ANTİK CAM EVİ AÇILDI
   Lekesiz, eski bir Antakya evinin restore edilmesiyle oluşturulan ''Antik Cam Evi''nin açılışında yaptığı konuşmada, Hatay'ın birbirinden farklı turizm zenginliklerini barındırdığını söyledi.
     Binlerce yıllık cam kültürü olan kentte bu konuda daha çok sayıda müze açılması gerektiğini ifade eden Lekesiz, ''Hatay'ın değerlerini sağlıklı bir şekilde ele alıp güzelliklerini ön plana çıkararak turistlerin beğenisine sunmak gerekiyor. Kentimizde turistlerin daha fazla konaklamasını sağlayacak imkanları oluşturmamız gerek. 2010 yılı verilerine göre Hatay'a gelen turistlerin konaklama sürleri 1.7 geceyi geçmiyor. Bunu daha üst seviyelere çıkarmamız gerekiyor'' diye konuştu.
 
 
     Bu yılın ilk üç aylık verilerine göre ziyaretçi sayısının yüzde 26'lık bir artış gösterdiğini vurgulayan Lekesiz, her anın ve mekanın iyi değerlendirilmesi gerektiğini, bu anlamda ''Antik Cam Evi''nin güzel bir örnek oluşturduğunu kaydetti.
     Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş da, son yıllarda kentin var olan doğal ve kültürel zenginliklerinin üzerine, önemli yapı taşlarının konulmaya başlandığını söyledi.
     Diş hekimi Şadi Asfuroğlu ise, iş stresinden uzaklaşıp boş zamanını değerlendirmek amacıyla yaklaşık 21 yıl önce başladığı cam üflemede kendini geliştirdiğini kaydetti.
     Cama olan merakının aileden geldiğini ifade eden Asfuroğlu, yaptığı çalışmaları sergilemek için 140 yıllık tarihi bir Antakya evini restore ettirdiğini ve kendi yaptığı çalışmaların yanı sıra cam evinde 130 yıl önce yapılmış camların da bulunduğunu söyledi.
     Konuşmaların ardından Antik Cam Evi'nin açılışı Vali Lekesiz, Belediye Başkanı Savaş, MHP Hatay Milletvekili İzzettin Yılmaz tarafından yapıldı.