HATAY DA BİR USTA BİN USTA PROJESİ

Anadolu Sigorta ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü ve Yeşilpınar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin verdiği katkıyla ''Bir Usta Bin Usta'' projesi kapsamında Hatay'da ipek dokumacılığı kursu veriliyor.
HATAY DA BİR USTA BİN USTA PROJESİ
 Anadolu'da kaybolmaya yüz tutan mesleklere olan ilgiyi artırarak, bu mesleklerin yeniden canlanmasını sağlamak üzere tasarlanan projeyle Hatay'da ipek dokumacılığı, mesleği yeniden hayat bulacak.
     Yeşilpınar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Ali Kılıç, projede ki amaçlarının evde oturan insanlara iş olanağı sağlamak ve ekonomilerine katkıda bulunmak olduğunu söyledi.
     Kursun 3 ay süreceğini ifade eden Kılıç, şöyle devam etti:
 
 
 

     ''Bu kurs ile bölgemizde geçmiş yıllarda çok yaygın olan fakat günümüzde artık yavaş yavaş kaybolmaya yüz tutmuş ipek dokumacılığının yeniden canlanmasını hedefliyoruz. İpek dokumacılığı kursumuza 18 bayan ve 2 erkek devam ediyor. Kurs sonunda kursiyerlerimiz hem ipek dokumacılığını öğrenecek hemde kendilerine iş alanı oluşturacak''
     Kılıç, İpek dokumacılığına katılan kursiyerlere günde 8 Avro ücret ödeneceğini de kaydetti.
     Kurs eğitmeni Refik Büyükaşık ta kursiyerlere ipek kumaş ve şal dokumayı öğrettiklerini ayrıca kurs sonunda ipeğin nasıl kaynatılacağı konusunda bilgi vereceklerini belirtti.
     İpekçiliğin 1995 yılından itibaren yok olmaya başladığını vurgulayan Büyükaşık ''Bu insanlarımıza faydalı olmak istiyoruz. İpek dokumacılığının yaygınlaşmasını sağlamak için elimizden gelen tüm çabalarımızı göstereceğiz. Umarım bu meslek dalı eskide olduğu gibi ihtişamına kavuşur'' dedi.
 
 
     Kursiyerlerden Mediha Zubaroğlu, kursun düzenlenmesinden dolayı son derece memnun olduğunu kaydetti.
     Zubaroğlu, ipek dokumacılığını daha önce nenesi ve dedesinin yaptığını belirterek kurs sonunda birkaç arkadaşıyla beraber bir atölye açarak mesleği sürdürmek istediğini aktardı.
     Kursiyer Neval Sıkar da ipek dokumacılığı mesleğini öğrenerek buradan yapılacak ürünleri Türkiye'ye tanıtmak isteğini belirtti.