Hatay Günlerine Künefe Damgasını Vurdu

Hatay denince genelde akla ilk olarak Künefe gelir, Hatay da İzmir günlerinde Özellikle üniversite gençleri ve ailelerin yoğun ilgisi hafta sonu boyunca fuar alanını şenlendirdi.
Hatay Günlerine Künefe Damgasını Vurdu

Hatay’ın sahip olduğu zenginliklerin tanıtılması amacıyla Hatay Valiliği ile İzmir Hataylılar Sosyal Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfınca İzmir’de düzenlenen “Hatay Günleri” etkinliğinde güzel görüntüler ve İzmir halkının izlenimleri yakalandı.
Halkla yapılan röportajlarda  İzmir’de Hatay Günlerinin İzmir halkında bıraktığı izleri gözlemlendi. İzmirde yaşayan ünversite öğrencilerinden Ceren İndibi yaptığı konuşmasında şunları söyledi, “Hatay denince genelde akla ilk olarak Künefe gelir, en azından benim için öyle. Hatay o kadar uzakta olunca ve hazır Hatay buraya gelmişken kaçırmayalım dedik ve ailemle Fuara geldik. Gözümüze çarpanlar genelde yemek içeren standlar  oldu. Satılan ürünler arasında en çok dikkatimizi çeken Hatay’a özgü nar ekşisi, zeytinyağı, sürk çökeleği idi. Ayrıca yerel belediyelerin açtığı stantlarda kendi yörelerini tanıtmaları ve kendi yörelerine ait lezzetlerini bizlere sunmaları çok güzeldi” dedi.
Antakya Künefesi harika olduğunu söyleyen İndibi, Fuara gelipde künefe yemeyecekmiyiz tabiki de yenilecek, künefe yemeden dönmeyelim diyerek künefe ‘bölgesine’ yöneldik, ama bir baktık ki, en az 6-7 tane künefeci var ve hepsi kendisininkinin en güzeli olduğunu iddia ediyor! Ama daha önce yediğimiz künefelerden çok fark vardı. Yerken şunun farkına vardık, Cidden bu yediğiniz künefeyse öncekiler nedir?” dedi.
 Hüseyin Çalışkan da yaptığı konuşmada şunları söyledi, “Yaklaşık 20 gündür künefe diye sayıklamaktaydım. yıllar önce gittiğim Antakya gezimizde yorgun düşüp yemek yiyemeyecek hale gelmiştik, mezeleri tadıp o muhteşem masadan kalkmıştım. Ama İzmir’de Hatay Günleri beni çok etkiledi ve soluğu fuarda aldım. çünkü Antakya Künefesi benim vazgeçilmez tatlımdır. Antakya’da yapılan Künefeyi diğer İllerin yaptığı Künefeye değişmezdim. geldim tattım ve inşallah bundan sonraki süreçte İzmir’de böyle etkinlikleri düzenlenmeye devam eder” dedi.
İzmir’de Hatay Günleri bugün sona erdi, oradan künefe siparişi verip gönderebilme gibi bir şansları olup o leziz künefe, gerekse diğer Hatay’a özgü yemekleri kaçırmayacaklarını ifade ettiler.
Hatay Günlerine Künefe Damgasını Vurdu haberi  tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Kültür Sanat kategorisine Hatay tarafından  17025 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle
Beğendiniz mi?
Okunma
Tarih
Kategori
Şehir
Kaynak