HATAY'DA ''KENT, KÜLTÜR VE DEMOKRASİ FORUMU''

 Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhcu, kentsel dönüşüm, çevresel sorunlar ve kültürel mirasın yeniden ele alınması gerektiğini belirtti.
HATAY'DA ''KENT, KÜLTÜR VE DEMOKRASİ FORUMU''
Muhcu, Mimarlar Odası Hatay Şubesi'nde düzenlediği basın toplantısında, kentte yarın başlayacak olan ''Kent, Kültür ve Demokrasi Forumu'' hakkında bilgi verdi.
     Daha önce Sinop'ta bu kapsamda etkinlik düzenlediklerini ifade eden Muhcu, geleceğe sahip çıkma konusunda ilgili tüm toplumsal kesimlerin harekete geçmesini sağlamayı hedeflediklerini söyledi.
     Günümüzde tarihsel varlıkların, çevresel değerlerin ve kentsel mekanların ekonomik krizi aşmanın bir yolu olarak değerlendirilmek istendiğini ifade eden Muhcu, bu kapsamda her şeyin metalaştırılmaya çalışıldığını savundu.
     Zaman kaybetmeden küresel sistemin yeniden sorgulanması gerektiğini vurgulayan Muhcu, ''Kentsel dönüşüm, çevresel sorunlar ve kültürel miras yeniden ele alınmalı. Çünkü dünyamız, küresel ölçekte, iklim değişikliği, çevre kirliliği, afetler, yoksulluk ve barınma gibi pek çok sorunla karşı karşıya. Bu sorunlar nedeniyle dünya krizlerden bir türlü çıkamıyor. Bütün dünya coğrafyası ve kentler artık ciddi bir tehdit altında bulunuyor. Bu politikalar, kentleşmeye de yansımakta, bunun bedelini toplumlar ağır bir şekilde ödemektedir'' diye konuştu.
     Düzenledikleri forumla, derinleşen çok yönlü krizi, sivil toplum kuruluşlarıyla bilim, kültür ve sanat insanlarıyla birlikte değerlendirmeyi amaçladıklarını ifade eden Muhcu, bu kapsamda sorunlara çözüm önerileri ortaya koymaya çalışacaklarını kaydetti.
     Muhcu, Hatay'ın ardından Van ve İstanbul'da da toplantılar gerçekleştireceklerini bildirdi.