HATAY'DA ''KENT KÜLTÜR VE DEMOKRASİ FORUMU''

''GÜNÜMÜZDE KIRSALDAN KENTLERE YOĞUN GÖÇ VAR. BU NEDENLE KENTLERDE SORUNLAR ARTTI.''
HATAY'DA ''KENT KÜLTÜR VE DEMOKRASİ FORUMU''
Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, modernleşme süreci, iç göçler ve yol açtığı kültürel sorunlara herkesin duyarlı olunması ve toplumsal bilincin geliştirilmesi için çalışmalar yapılması gerektiğini belirtti.
     Lekesiz, Türkiye Mimarlar Odası tarafından Meclis Kültür Sanat Merkezi'nde düzenlenen ''Kent Kültür ve Demokrasi Forumu''nunu açılışında yaptığı konuşmada, son zamanlarda izlenen kültür politikaları, kent bilinci ve eğitim çalışmaları kapsamında toplumsal bilincin oluşmaya başladığını söyledi.
     Modernleşme süreci, iç göçler ve bunların yol açtığı kültürel sorunlara herkesin duyarlı olması gerektiğini ifade eden Lekesiz, şöyle devam etti:
     ''Günümüzde kırsaldan kentlere yoğun bir göç var. Bu nedenle kentlerde sorunlar arttı. Sorunlara karşı, izlenen kültür politikaları ve eğitim etkinlikleriyle kent bilinci yavaş yavaş oluşmaya başladı. Bugün düne göre bu anlamda daha iyi. Kalkınmanın sürekliliği, sürdürülebilirliği açısından temiz hava, su, doğal ve kültürel varlıklar çok önemli.''
     1983 yılı ihracatının 1 milyar 250 milyon dolar olduğunu hatırlatan Lekesiz, Türkiye'nin her geçen gün daha iyi noktalara geldiğini, bu yıl ihracatın yaklaşık 125 milyar dolar olmasının beklendiğini kaydetti.
     Lekesiz, ekonomik kalkınmaya paralel olarak kent bilinci kapsamında yapılan çalışmalara da önem verilmeye başlandığını belirtti.
     Türkiye Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhcu da kent, kültür ve demokrasi kavramlarının günümüzde en çok tartışılan konular arasında bulunduğunu söyledi.
     Toplumları derinden etkileyen çok sayıda afet meydana geldiğini vurgulayan Muhcu, savaşların, adaletsizliklerin ve gelir farklılıklarının dünyanın gündemini oluşturduğunu belirtti.
     İnsan eli ve siyasal anlayışla oluşan felaketlerin düzeltilmesinin çok daha zor olduğunun altını çizen Muhcu, ''Yer küredeki pek çok savaş, afet, tek kültür tipi yaşam tarzı ve sömürge benzeri yaklaşımlar küresel sistemin öngörüleri olarak karşımıza çıkmamaktadır. Bu süreçten en çok etkilenen ülkelerin başında Türkiye geliyor. Böyle bir sistemin sorgulanması gerekiyor'' diye konuştu.
     Antakya Belediye Başkan Vekili Serdar Güven, forumun Hatay'da yapılmasının kentin tarihi ve kültürel değerlerine sahip çıkma çalışmalarına olumlu katkı yapacağını kaydetti.
     Konuşmaların ardından, ''Kültürel Erozyon ve Antakya'nın Değerleri'' konulu oturum düzenlendi. Toplantının yarın da devam edeceği bildirildi.