HATAY'DA KUTSAL HAZİNEMİZ ZEYTİN

Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) Genel Sekreteri Erdoğan Serdengeçti, ''Kutsal Hazinemiz Zeytin'' projesiyle kentin zeytin tipi ve çeşitlerinin araştırılarak kalitesinin artırılacağını belirtti.
HATAY'DA KUTSAL HAZİNEMİZ ZEYTİN
Serdengeçti, Antakya Zeytinyağı Üreticileri Koruma Derneği Başkanı Yılmaz Dönmez ile proje imza töreninde yaptığı konuşmada, sadece hibe veren bir kurum olmadıklarını söyledi.
     Kentin kalkınması için projele yapmaya çalıştıklarını ve bu konuda destekte bulunmaya gayret gösterdiklerini ifade eden Serdengeçti, bu kapsamda kente önemli bir tarım ürünü olan zeytinin araştıracaklarını kaydetti.
     Proje kapsamında 35 bin TL destekte bulunacaklarını vurgulayan Serdengeçti, '' Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye illerini kapsayan ajansımızda 484 proje başvurusunda bulunuldu ve bunlardan 113'ü destek almaya görüldü. Bu kapsamda Antakya Zeytinyağı Üreticileri Koruma Derneği ve Antakya Ticaret ve Sanayi Odası'nın (ATSO) ortaklaşa yürütülecek projeyle kentimizin zeytin tipi ve çeşitlerini araştırarak kalitesini arttırmayı amaçlayoruz'' diye konuştu.
 

     Antakya Zeytinyağı Üreticileri Koruma Derneği Başkanı Dönmez de, proje kapsamında Kahramanmaraş, Osmaniye ve Hatay'ın yanı sıra 12 ilde 300 farklı zeytin çeşidini inceleyeceklerini kaydetti.
     Kentte 15 milyon zeytin ağacının bulunduğunu, ancak bunlardan alınan verimin çok düşük olduğunu vurgulayan Dönmez, projeyle en iyi çeşitleri belirleyeceklerini söyledi.
     Zeytinyağı'nda Türkiye'nin İspanya'dan sonra ikinci sırada yer almasını sağlamak için çaba gösterdiklerini ifade eden Dönmez, ATSO'nun da destek vereceği projeyle önlerine koydukları hedefi gerçekleştirmeye çalışacaklarını belirtti.
     Konuşmaların ardından proje imza töreni gerçekleştirildi.