HATAY'DA MİMAR SİNAN HAFTASI ETKİNLİKLERİ

Mimarlar Odası Yönetim Kurulu Üyesi Altuğ Karaoğlan, mimarlık tarihinde çok önemli bir yer tutan, yapılarında gerçekleştirdiği deneyler ve yeniliklerle, Osmanlı-Türk mimarlığını doruk noktasına ulaştıran Mimar Sinan'ın, dünyanın en büyük yapı sanatçılarından biri olduğunu söyledi.
HATAY'DA MİMAR SİNAN HAFTASI ETKİNLİKLERİ
 Karaoğlan, ''Mimar Sinan Haftası'' etkinlikleri kapsamında Mimarlar Odası Hatay Şubesinin ek binasının açılışında yaptığı konuşmada, Mimar Sinan'ın döneminin Avrupa'da yaşayan üstatlarını takip etmiş ve kendine özgü biçimlendirdiği yapıtlarını günümüze taşımayı bildiğini belirtti.
 

     Mimar Sinan'ın yaşamında ve 50 yıl süren mimarbaşılığı döneminde çok sayıda eseri meydana getirdiğini ifade eden Karaoğlan, şöyle devam etti:
     ''Mimar Sinan yaratıcı bir mimar olduğu kadar bilgili, deneyimli üstün yetenekli bir mühendis ve gözlemci bir kişilikti. Mimarlık tarihimizin en önemli üstadının aramızdan ayrılışının 423. yılında saygıyla anıyoruz. Bu gün sahip olduğumuz ve ne yazık ki yıllarca kendi kaderlerine bıraktığımız kültürel değerlerimiz, gelecek nesillere aktarmak zorunda olduğumuz değerlerdir. Medeniyetler bilgi birikimidir ve bu birikimin büyük bir çoğunluğunu mimarlık oluşturur. Bunun bilincinde olan Mimarlar Odası olarak bizler, tarihi ve kültürel bir geçmişe sahip olduğumuz tarihi kentimizin bu tarihi mirasını aynı zamanda meslek mirası olarak değerlendirmekteyiz''
 

     Karaoğlan, Mimarlar Odası Hatay Şubesi olarak, doğal, tarihsel ve kültürel yapı alanlarımızın farkına varılması, kayıt altına alınması, korunup onarılması ve çağdaş yaşama uyarlanarak sürdürülebilirliğinin sağlanması amacıyla bilimsel ve mesleki toplantılar ve paneller düzenlemekte olduklarını kaydetti.
     Konuşmanın ardından Mimarlar Odası Hatay Şubesinin ek binasının açılışı yapıldı.