HATAY'DA ''MOBİLYA USTASI YETİŞTİRİCİLİĞİ PROJESİ''

HASİAD BAŞKANI NALÇABASMAZ: ''100 İŞSİZ MOBİLYA USTASI OLACAK''
HATAY'DA ''MOBİLYA USTASI YETİŞTİRİCİLİĞİ PROJESİ''
Hatay Sanayici ve İş Adamları Derneği (HASİAD) Başkanı Yahya Kemal Nalçabasmaz, genç istihdamın desteklenmesi konusunda hazırladıkları projenin Avrupa Birliği'nden (AB) hibe almaya hak kazandığını belirterek, ''100 işsiz, mobilya ustası olacak'' dedi.
     Nalçabasmaz, Erol Bilecik Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi ile yürütecekleri projenin tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, ocak ayında başlayacak eğitimlerin 700 saat süreceğini söyledi.
     Kentte işsizlik oranının çok yüksek olduğunu ifade eden Nalçabasmaz, hazırladıkları projelerle bu sorunu çözüme kavuşturmaya çalışacaklarını kaydetti.
     Geçen yıl 120 kişiyi, tornacılık ve kaynakçılık projesi kapsamında donanımlı hale getirdiklerini ifade eden Nalçabasmaz, ''Kentimizde önemli bir sektör olan mobilyacılığın daha da geliştirilmesi konusunda kolları sıvadık. Bu konuda hazırladığımız proje AB'den hibe almaya hak kazandı. 100 işsiz mobilya ustası olacak. Eğitime, 19-29 yaş arası erkekler ile 15-45 yaş arasındaki kadınları alacağız. Amacımız, işsizleri donanımlı hale getirerek istihdama katkı sağlamak'' diye konuştu.
     Kursiyerlere günlük 8 avro verileceğini belirten Nalçabasmaz, kentteki önemli bir sektör olan mobilyacılığı bu şekilde daha da canlandıracaklarını kaydetti.
     Lise Müdürü Sabri Tazeaslan da sürekli değişen ve gelişen dünyada meslek eğitiminin bir tercih değil zorunluluk hale geldiğini söyledi.