HATAY'DA ''MUTFAK MÜZESİ'' AÇILACAK

İKİ ESKİ ANTAKYA EVİNDE, ROMA DÖNEMİNDEN BUGÜNE KADAR KULLANILAN MUTFAK EŞYASI SERGİLENECEK -ÇALIŞMALAR KAPSAMINDA ŞU ANA KADAR 360 MUTFAK EŞYASI TOPLANDI -ATSO BAŞKANI ÇİNÇİN: ''KENT TURİZMİNE KATKI SAĞLAMAYI AMAÇLIYORUZ''
HATAY'DA ''MUTFAK MÜZESİ'' AÇILACAK
Hatay'da, Roma döneminden günümüze kadar kentte mutfaklarda kullanılan eşyasının yer aldığı ''Mutfak Müzesi'' açılacak. Müze oluşturma çalışmaları kapsamında, şu ana kadar 360 adet mutfak eşyası toplandı.
     Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tarihi ve doğal güzelliklere sahip Hatay'ın zengin bir mutfak kültürünün bulunduğunu söyledi.
     Farklı uygarlıklara ev sahipliği yapan Hatay'da, Roma döneminden günümüze kadar birçok mutfak eşyası kullanıldığını ifade eden Çinçin, başlattıkları proje kapsamında bunları toplamaya çalıştıklarını anlattı. İki eski Antakya evini satın aldıklarını belirten hatırlatan Çinçin, sözlerini şöyle sürdürdü:
     ''Önümüzdeki günlerde bu evlerde restorasyon çalışmalarına başlanacak. Ayrıca görevlendirdiğimiz bir arkeolog da geçmişten günümüze kentimizde kullanılan mutfak eşyasıyla ilgili araştırma yapıyor. Bu kapsamda, şu ana kadar 360 mutfak eşyası bulduk. Araştırmalarımız devam ediyor. Bu eşyanın envanterini oluşturacağız. Ulaşabildiğimiz mutfak eşyasını, restorasyonunun ardından evimize taşıyacağız. Burada kent mutfağının geçmişten günümüze yolculuğunu sergileyeceğiz.''
     Müzede Hatay mutfağıyla ilgili bilgilere yer verileceğini, yemek tariflerinin de bulunacağını ifade eden Çinçin, ''Kent turizmine katkı sağlamayı amaçlıyoruz'' dedi.