Hatay'da Temiziz tiyatro oyunu

 - Scotch Brite'ın Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı (TOÇEV) ile ortaklaşa yürüttüğü ''Temiziz'' adlı çocuk tiyatrosu Hatay'da sahnelendi.

Hatay'da Temiziz tiyatro oyunu
  Tiyatro Sanatçısı Hakan Bilgin, Bedii Sabuncu İlköğretim Okulu'nda düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, Güray Dinçol'un yazdığı kendisinin ise yönettiği oyunla, önce evlerden başlanarak, çevreyi temiz tutmanın, daha yaşanılabilir bir dünya yaratmak için gerekliliğini çocuklara farklı ve eğlenceli bir dille anlatmaya çalıştıklarını söyledi.
     Oyunda rock müzik kullanıldığını, bunun da çocuklar tarafından büyük ilgi gördüğünü ifade eden Bilgin, oyunun daha önce Konya, Ankara ve Eskişehir'de sahnelendiğini ve 2 bin 500 öğrenci tarafından ilgiyle izlendiğini kaydetti.
     Yaz tatili nedeniyle haziran ayında ara verdikleri oyuna, bu sezon Hatay'dan tekrar başladıklarını vurgulayan Bilgin, projenin ilk yılında toplam 8 şehirde yaklaşık 10 bin çocuğa ulaşmayı hedeflediklerini belirtti.
     3M Türkiye Ev Bakım Ürünleri Pazarlama Koordinatörü Duygu Altındaş da, ''Temiziz'' adlı oyunun Hatay'ın ardından Samsun, Erzurum ve Adıyaman'da da sahneleneceğini söyledi.
     Projenin ilk yılında amaçlarının sekiz şehirde 20'den fazla oyun sahnelemek olduğunu belirten Altındaş, ilköğretim öğrencilerine doğru temizlik alışkanlığı ve bilinci aşılamak için tüm Türkiye'yi gezmeyi amaçladıklarını kaydetti.

     3M Türkiye Tüketici ve Ofis Ürünleri Satış ve Pazarlama Direktörü Mehmet Bereket ise yüzyılı aşkın süredir hayatı kolaylaştıran binlerce yenilikçi ürünü ortaya çıkaran 3M'nin 1987 yılından bu yana Türkiye'de 30'dan fazla çalışanıyla faaliyet gösterdiğini söyledi.
     İnovasyon şirketi olan 3M'nin yıllık 27 milyar dolarlık satış hacmi ve dünya çapında 65'den fazla ülkede yaklaşık 80 bin kişiye istihdam sağladığını vurgulayan Bereket, 3M'nin temizlik ürünleri pazarındaki yenilikçi ve lider markasının Scotch Brite olduğunu kaydetti.
     TOÇEV Proje Müdürü Dilek Ültanır, vakıflarının okumak istemesine rağmen ailesinin maddi yetersizliği nedeniyle okumayan çocukların tüm tahsil hayatları boyunca okuyabilmelerini sağlamak ve onlara maddi-manevi destek olmak amacıyla 1994 yılında kurulduğunu söyledi.
     TOÇEV'in on beşinci yılında 3 milyon çocuğa ulaştığını ifade eden Ültanır, MEB ve farklı firmalardan oluşan proje ortaklarıyla sosyal sorumluluk projeleri yürüttüklerini kaydetti.
     Ültanır, ''Yaşasın Okulumuz, Bir Şey Değişir Her Şey Değişir, Günebakan, Parlak Gülüşler Parlak Gelecekler, Evimdeyim, Paylaşmayı Seven Parmak Kaldırsın, İlk Yardıma İlk Adım, İyi Beslenmek İyi Gelecek, Yarının İzleri ile Temiziz'' projelerinin bulunduğunu belirtti.
     Basın toplantısının ardından Bedii Sabuncu İlköğretim Okulu Çok Amaçlı Salonu'nda TOÇEV Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu oyuncularının rol aldığı ''Temiziz'' adlı oyun sahnelendi. Oyunun ardından çocuklara çeşitli hediyeler verildi.