HATAY'IN EN GÜZEL CAMİLERİ

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI TARAFINDAN TÜRKİYE GENELİNDE DÜZENLENEN ''CAMİ BAHÇE VE ÇEVRESİNİ GÜZELLEŞTİRME'' YARIŞMASI KAPSAMINDA HATAY'IN EN GÜZEL 3 CAMİSİ BELİRLENDİ -DERECEYE GİREN YENİ SANAYİ SİTESİ, DÖRTYOL'DAKİ İMAM-I AZAM VE ALTINÖZÜ FATİKLİ CAMİLERİ PEYZAJ UYGULAMALARI İLE DİKKATİ ÇEKİYOR
HATAY'IN EN GÜZEL CAMİLERİ
Diyanet İşleri Başkanlığınca Türkiye genelinde düzenlenen ''Cami Bahçe ve Çevresini Güzelleştirme Yarışması'' kapsamda Hatay'ın en güzel 3 camisi belirlendi.
     Diyanet İşleri Başkanlığı, camilerin çevre düzenlemesi, tertip ve düzeni, temizliği konularında görevlilerin teşvik edilmesi, bu konuya hassasiyet gösterilmesi, müftülük ve cami görevlileri arasında sevgi, saygı, kaynaşma, yardımlaşma ve dayanışmayı temin etmek amacıyla Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile birlikte ''Cami Bahçe ve Çevresini Güzelleştirme'' yarışması düzenlendi.
     Hatay İl ve İlçe Müftülükleri de bu kapsamda müftü başkanlığında, Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Çevre ve Orman Müdürlüğü, Belediye Park ve Bahçeler müdürlüğü temsilcilerinin katılımıyla oluşturulan ''Cami ve Bahçesini Güzelleştirme Yarışması'' seçici kurulu, yaptığı değerlendirmede Antakya kent merkezinde Yeni Sanayi Sitesi Camisi'ni birinci, Dörtyol ilçesindeki İmam-ı Azam Camisi'ni ikinci, Altınözü ilçesindeki adını bulunduğu mahalleden alan Fatikli Camisi'ni de üçüncü seçti.

     Türkiye genelinde düzenlenen ve her ilin en güzel camilerinin belirlendiği yarışmada Hatay'da dereceye giren camiler, peyzaj uygulamaları ile dikkati çekiyor.
     -YENİ SANAYİ SİTESİ CAMİ-
     Antakya kent merkezindeki Yeni Sanayi Sitesi içinde kurulan Yeni Sanayi Cami'nin yapımına 1996 yılında başlandı ve 5 yıl aradan sonra tamamlandı.
     Osmanlı cami mimarisine uygun olarak inşa edilen yapı, çevre düzenlemesiyle beraber 4 bin metre karelik bir alana sahip. Cami, çevresi ve bahçe düzenlemesi Mustafa Kemal Üniversitesi Mimarlık ve Peyzaj Mühendisliği öğretim üyeleri tarafından proje bağlamında desteklendi.
     Yeni Sanayi Camisi Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Mustafa Bulut, camide aynı anda 2 bin kişinin ibadet edebildiğini söyledi.
     Tüm esnafın yapımına katkı sağladığı camide bayanların da rahatlıkla abdest alıp namaz kılabilecekleri ayrı bölümlerin bulunduğunu dile getiren bulut, ''Caminin bahçesi geniş bir parkı andırdığı için vatandaşlar burada hem ibadetlerini yapıyor, hem de dinleniyorlar. Caminin alt katında ise çocuklar için bir dershane kurduk. Yine cami bahçesinde 3 ayrı şadırvan ve süs havuzları bulunuyor'' dedi.
     -DÖRTYOL İMAM-I AZAM CAMİ-
     Yarışmada ikinciliği elde eden Dörtyol Numune Evler Mahallesi İstasyon Caddesinde bulunan İmam-ı Azam Camisi de geniş avlusu, temiz görüntüsü ile dikkati çekiyor.
     1993 Yılında ''İmam-ı Azam Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği'' kurularak gönüllü vatandaşların başlattığı yardımlaşma ile inşasına başlanan cami 1997 yılında ibadete açıldı.
     Eski Dernek Başkanı ve mahalle sakinlerinden Sabahattin Uyar, caminin 4 bin 870 metrekare alana sahip olduğunu söyledi.

     Dört yıl gibi süre içerisinde çevre düzenlemesi ve diğer eklentileri ile birlikte tamamlanarak ibadete açılan caminin bahçe bakımının da düzenli olarak yapıldığını belirten Uyar, ''Narenciye ağaçlarının da bulunduğu bir bahçeye sahip cami, ibadet için gelenlere dinlenme imkanı da sunuyor'' dedi.
     -FATİKLİ CAMİ-
     Altınözü ilçesinde, adını bulunduğu mahalleden alan Fatikli Cami'si 1940 yılında ibadete açıldı. Cami bin 18 metrekare ile geniş bir kullanım alanına sahip.
     Cami binası ise 270 metrekarelik alanda 350 kişinin aynı anda ibadet etmesine olanak sağlıyor. Diğer camilerde olduğu gibi çevre düzenlemesi ve sosyal alanların önemli yer kapladığı cami, bayanlara özel bölümde ibadet etme sağlıyor. Fatikli Camisi'nde, çevresinde bulunan şadırvanın yanı sıra bayanlara ait abdest yerleri de bulunuyor.