HEM YIL SONU EL SANATLARI SERGİSİ

Vali Yardımcısı Kadim Doğan, kente özgü unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarının yaşatılması gerektiğini söyledi.
HEM YIL SONU EL SANATLARI SERGİSİ
 Doğan, Kültür Merkezi'nde düzenlene Halk Eğitim Merkezi (HEM) Yıl Sonu El Sanatları Sergisi'' açılış töreninde yaptığı konuşmada valilik olarak HEM aracılığıyla açtıkları kurslarda kentin önemli el sanatlarını canlandırılması konusunda önemli çalışmalar yürüttüklerini belirtti. 
     Bu eğitim öğretim yılında 127 türde, 4 bin 205 kurs açtıklarını belirten Doğan, bu kurslarda 53 bin 354 kadın, 21 bin 329 erkek olmak üzere toplam 74 bin 683 kursiyere eğitim verildiğini ifade etti.

     İl Milli Eğitim Müdürü Cafer Tulmaç ise halk eğitiminin kişisel sosyal ve istihdam ile ilişkili bir yaklaşımla bireyin, bilgi, beceri, ilgi ve yeteneklerini geliştirmek amacıyla hayatı boyunca katıldığı her türlü etkinliği kapsadığını belirtti.
     Sergide kursiyerlerin emeği, öğretmenlerin sabırları ve yöreye ait motiflerin geçmişten günümüze taşınmış yeni hallerinin olduğunu belirten Tulmaç, kültürel mirasa sahip çıkılması gerektiğini, bu mirasa sahip çıkmanın en pratik ve en kalıcı yolun HEM'de verilen eğitim olduğunu savundu.
 

     HEM Müdürü Ahmet Kocaoğlu da 2010-2011 yılı eğitim öğretim yılında kurslarda eğitim gören kursiyerlerin, el işlemeleri, cam seramik, ahşap boyama ve süsleme, mozaik, folklorik bez bebek gibi daha bir çok türden eserin sergilendiğini kaydetti.
     Açılış törenine Vali Mehmet Celalettin Lekesiz'in Eşi Zehra Lekesiz, Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, İl Kültür Müdürü Aysun Çakar Çelenk, Milli Eğitim Şube Müdürleri ve bir çok davetli katıldı.